Hejtmani jednali na Štiříně s ministrem vnitra Milanem Chovancem

Pod vedením hejtmana Michala Haška se konalo ve čtvrtek 28. května 2015 20. jednání Rady Asociace krajů ČR.

Hejtmani hovořili  s ministrem vnitra Milanem Chovancem o aktuálních problémech samospráv. Hejtmani se s ministrem vnitra dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by měla řešit a připravovat legislativní návrhy a bude řešit problematiku,kde se zájmy krajů protínají se zájmy ministerstva vnitra. Jako příklad ministr Chovanec po jednání zmínil například navýšení prostředků pro výkon státní služby a nebo otázku financování dobrovolných hasičů. Na tiskové konferenci ministr vnitra zmínil i problematiku údržby silnic druhé a třetí třídy. „Bohužel musím konstatovat, že jsem velmi nemile překvapen tím, jak tyto tendry ministerstvo dopravy vypsalo. Budeme toto chtít přenést na koaliční debatu. Myslím si, že tady ministerstvo dopravy nedodrželo dohodu, kterou uzavřelo s kraji na posledním jednání vlády“ uvedl na tiskové konferenci po setkání s hejtmany Milan Chovanec.

Hejtmani krajů přiblížili ministrovi vnitra očekávání, které mají občané regionů od služeb České pošty. Společně se pak shodli na podpoře projektu „Pošta Partner“, kdy by kraje podpořily zachování poboček České pošty využitím ke zpřístupnění krajské agendy. „Pro nás jsou pošty „posledními vyslanci státu“ na území ČR, budeme debatovat s ministerstvem vnitra, s vládou a Českou poštou o tom, jakým způsobem se kraje zapojí do projektu Pošta Partner," řekl na tiskové konferenci k tématu předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek.

Kraje chtějí také iniciovat projekt vysokorychlostního vážení kamionů. Chtějí tak pomoci obcím na tranzitních trasách podél dálnic zatížených nadměrnou dopravou. V této věci panuje mezi zástupci krajů a šéfem dopravní policie Tomášem Lerchem stejně jako s ministrem vnitra Milanem Chovancem shoda. „Příliš dlouho se vleče otázka mýtného a v konkrétních regionech musí být řešen problém nadměrné dopravy. Upozorňuji na to, že právě přes krajskou silniční síť si dopravci buď zkracují cestu, nebo se vyhýbají placení mýtného. Jsme připraveni v příštích měsících s vládou projednat a zahájit instalaci vysokorychlostních vah, dynamických vah přímo do silnic," uvedl Hašek.

Hejtmani se dnes vyjádřili i k problematice imigrantů a jejich možného přílivu. „Kraje podporují stanovisko české vlády ohledně kvót pro uprchlíky,“ prohlásil předseda Asociace krajů Michal Hašek po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem Bezpečnost v regionech je podle ujištění ministra zajištěna. "Chci konstatovat, že Asociace krajů podporuje stanovisko vlády České republiky v oblasti odmítnutí kvót, o kterých jednala Evropská komise, respektive Evropská unie," uvedl Hašek. Podotkl, že migrační politika je kontinuální záležitost a je přesně určena jak evropskými, tak národními předpisy.

"Pan ministr vnitra a jeho tým nás dnes ujistili, že na území České republiky, tam, kde se nachází příslušná azylová střediska, je a bude přesně podle zákona vždy zajištěna bezpečnost občanů České republiky a není na místě žádná zvýšená obava nebo panika před eventuálním příchodem migrantů," uvedl Michal Hašek.