Nová lávka u Janohradu už slouží turistům

Hejtman Michal Hašek spolu se starosty obcí Lednicko-valtického areálu v neděli 24. května 2015 slavnostně zprovoznil obnovenou lávku přes Černou Dyji, mezi Lednicí a Podivínem po níž procházejí turisté k romantické zřícenině Janohrad.

„Doufám, že nová lávka vydrží minimálně stejně dlouho jako ta předchozí. Přeji všem cyklistům i pěším, aby poznávali krásy Lednicko-valtického areálu. Dnes se navíc podívám i na dalším možný projekt mostu, který by tady byl potřeba. A to mezi Lednicí a Podivínem. Kraj by mohl pomoci podporou při hledání evropských dotací. Náklady jsou totiž kolem dvaceti milionů,“ řekl hejtman Michal Hašek, který popřál kastelánce lednického zámku Ivaně Holáskové ještě více spokojených turistů.
„Dříve tady stával most, který nám zanechali filmaři. Doufám, že nám nová lávka vydrží déle a hlavně bude stabilní a bude všem dobře sloužit. Rád bych poděkoval panu hejtmanovi i Jihomoravskému kraji za peníze, které jsme dostali v rámci podpory cyklostezek. A samozřejmě i starostům z Břeclavi a Podivína i dalším obcím dobrovolného svazku za zbývající potřebné peníze na obnovu mostu,“ uvedl starosta Lednice Libor Kabát s tím, že dík patří i úředníkům, kteří byli velmi vstřícní.
Břeclavský starosta Pavel Dominik ocenil snahu svého lednického kolegy. „Vím, že bylo hodně těžké novou lávku postavit. Nebránily tomu ani tak peníze jako spíše naše legislativa. Jsem rád, že jsme se tady sešli a doufám, že bude lávka sloužit nejen místním, ale hlavně turistům,“ zmínil starosta Dominik. 

Zhruba čtyřicetimetrová dřevěná lávka vznikla před 16 lety, kdy ji nechali postavit pro jeden ze svých záběrů italští filmaři pro film Carův kurýr. Pak měla být stržena, jenže turisté přišli na to, že jde o pohodlnou cestu k Janohradu a začali ji využívat. Lávka se ale postupně propadala a vstup na ni byl zakázán.
Obnovení lávky přišlo na milion korun, ze dvou třetin ji hradil Jihomoravský kraj, na zbylých nákladech se podílely obce Lednice a Podivín. Zbudována je z dubového dřeva. Janohrad patří ke známým stavbám zámeckého parku v Lednici. Ten je jako součást Lednicko-valtického areálu zapsaný od roku 1997 mezi památky UNESCO. Vstup do parku je zdarma. Ročně ho navštíví přibližně 1,5 milionu lidí.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK