Kraj se společně s Brnem představuje na světové výstavě EXPO

Jihomoravský kraj a město Brno se jako první v pořadí z regionů České republiky představuje od neděle 17. května 2015 v pavilonu České republiky na EXPO 2015 v italském Miláně. Společnou expozici kraje a jeho metropole otevřel hejtman Michal Hašek s primátorem Petrem Vokřálem.

Největší pozornost návštěvníků hned po otevření směřuje v expozici k bioreaktoru, digitálním okulárům, genetice G. J. Mendela i památkám UNESCO. Po celou třetí květnovou neděli láká na jižní Moravu a do Brna před českým pavilonem svými vystoupeními s folklórní hudbou a tancem Vojenský umělecký soubor Ondráš a Shadow Quartet s klasickou hudbou v moderním aranžmá. Při slavnostním zahajovacím dnu jihomoravské a brněnské účasti na EXPO v Miláně probíhají také ochutnávky moravského vína ze Salonu vín ČR doplněné lokálními jihomoravskými uzeninami, sýry a rostlinným Robi masem. Každý z návštěvníků jihomoravské a brněnské expozice si z ní odnese pytlík hrachu jako symbol genetického výzkumu, jehož základy před 150 položil Gregor Mendel.

„Jihomoravský kraj se na EXPO představuje již potřetí – po Aiči v roce 2005 a Šanghaji v roce 2010, tentokrát v metropoli Lombardie, se kterou jižní Morava spolupracuje už patnáct let. Jedním z pilířů účasti České republiky na EXPO 2015 je aplikace nejnovějších vědeckých objevů a pokročilých technologií s environmentálním dosahem. Jihomoravský kraj jako centrum vědy a inovací v oblasti nanotechnologií, biotechnologií, genetiky, elektronové mikroskopie, hi-tech a softwarových aplikací má v tomto směru čím zaujmout. Návštěvníci se zde během následujících týdnů mohou přesvědčit, že jižní Morava je nejen turisticky zajímavá lokalita a tradiční vinařský region, ale také silný region vědy, výzkumu a inovací,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Podrobná tisková zpráva ZDE (doc, 293 kB).
foto JMK