Pietní akt u pomníku Rudé armády

Na dvou místech moravské metropole uctili v pátek 8. května 2015 představitelé kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem památku obětí druhé světové války.

Zástupci kraje nejprve dopoledne spolu s představiteli Statutárního města Brna, Svazu bojovníků za svobodu, brněnského diplomatického sboru, a dalších institucí a organizací položili věnce u památníku v Kounicových kolejích. V odpoledních hodinách vzpomínkový program vyvrcholil pietním aktem u pomníku Rudé armády na Moravském náměstí. Na náměstí vlály prapory a zněly hymny Ruské federace, Slovenské republiky, Ukrajiny a České republiky. Květinové dary zde položili představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem, pamětníci osvobozeneckých bojů, zástupci brněnského diplomatického sboru, Armády a Policie ČR a dalších organizací a institucí.
Hejtman Michal Hašek v proslovu při pietním aktu vyzdvihl statečnost a oběti všech účastníků osvobozovacích bojů i příslušníků domácího i zahraničního odboje. Jménem Jihomoravského kraje i jménem svým vyslovil hluboké uznání žijícím válečným veteránům a vzdal úctu padlým. "Nebýt hrdinství všech spojeneckých vojáků na západní i východní frontě včetně domácích odbojářů, tak bychom společně nad fašistickým Německem nezvítězili a nad Špilberkem by nadále vlála vlajka s hákovým křížem. Český národ by neexistoval a neužívali bychom si svobodu a demokracii. Tohle vše je třeba připomenout. Je zde památník vojáků, kteří padli na samém konci války. Je jedno, jakou měli hodnost a z jaké části Sovětského svazu pocházeli. Byli to lidé, kteří se už těšili, že válka skončí a vrátí se domů za svými blízkými. Bohužel se jim tento sen nesplnil, protože padli, aby osvobodili jižní Moravu a my jsme mohli žít ve svobodě, míru a demokracii. Proto je potřeba si připomínat jejich památku, poděkovat jim a jejich příběhy říkat mladé generaci, protože bohužel platí, že pokud někdo zapomene svoji historii, je odsouzen k tomu, aby ji prožíval znovu. Já nepřeji České republice, Evropě, ani jiné části světa, aby se zopakovalo něco tak strašného, jako byla druhá světová válka," řekl hejtman Hašek.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK