Hejtman Hašek se zúčastnil znovuotevření „Staré pošty“

Jihomoravský hejtman Michal Hašek se v úterý 5. května 2015 zúčastnil znovuotevření „Staré pošty“ v Kovalovicích u Brna – památky, která je bezprostředně spojena s bitvou u Slavkova.

Před bitvou u Slavkova tu pobýval 28. listopadu 1805 císař Napoleon I. se svými maršály, a právě tehdy zde také vznikly základní kontury jeho úspěšného bitevního plánu. Vrátil se sem znovu po bitvě - 3. prosince - s maršály Joachimem Muratem a Jeanem Lannesem, poté, kdy poštu jako své velitelské stanoviště opustil ruský generálporučík kníže Petr Ivanovič Bagration. Vítězný císař tu měl polosedě na otepi slámy vyslechnout kapitulaci poražených spojenců od rakouského vyjednavače podmaršálka Jana Josefa knížete Lichtenštejna.

Novodobá historie Staré pošty začíná 29. dubna 1995, kdy byla po dvouleté rekonstrukci poprvé zpřístupněna veřejnosti. Následovaly další rekonstrukce, včetně poslední z přelomu let 2014 a 2015. V komplexu několika spojených budov okolo původního dvora se nachází malé muzeum. Postupně byla zrekonstruována i hlavní budova s muzeem, multimediálním centrem a v prvním podlaží s kongresovým sálem pro 50 osob a zázemím. Stará pošta je jedinou významnou památkou v soukromých rukou na Slavkovském bojišti.

Další podrobnosti o památce naleznete zde: http://www.austerlitz.org/cz/stara-posta-austerlitz/ .

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK