Evropským stromem roku se stal estonský dub

V pondělí 20. dubna 2015 se v Bruselu uskutečnilo slavnostní vyhlášení Evropského stromu roku, kterého se zúčastnil radní Jaroslav Parolek a předal cenu za třetí místo.
Stromem s největším počtem hlasů byl vyhlášen dub na fotbalovém hřišti v obci Orissaare v Estonsku (59 836 hlasů), na druhém místě se umístil Velký platan v Tatě, Maďarsko (53 487 hlasů), třetí příčku obsadil Topol černý v Amfambře (13 951 hlasů). Český favorit, Opatovická borovice z Velkých Opatovic skončil pátý (12 327 hlasů).

Během večera měli hosté možnost prohlédnout si výstavu všech 14 finalistů, ochutnat vína z Mendelovy univerzity Brno, dozvědět se více o Jihomoravském kraji, zejména jeho turistických možnostech, o aktivitách Mendelovy univerzity Brno a vyzkoušet si kvíz poznávání dřeva.

Soutěž Evropský strom roku vznikla v roce 2011 v návaznosti na oblíbenou anketu Strom roku, kterou v České republice dlouhodobě pořádá Nadace Partnerství. Do finále evropské soutěže vždy postupují vítězové národních kol.
Smyslem Evropského stromu roku je poukázat na zajímavé staré stromy jako na důležité přírodní i kulturní bohatství, kterého bychom si měli vážit a chránit jej. V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Každoročně se do ankety zapojují desítky až stovky tisíc lidí a počet zúčastněných zemí se z původních 5 navýšil na 14.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK