V Pekingu byla zahájena česko-čínská jednání

V Pekingu byla v pondělí 20. dubna 2015 zahájena jednání oficiální vládní delegace vedené předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem v Čínské lidové republice, jejímž členem je jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek.

Česká delegace navštívila v pondělí Všečínské lidové shromáždění-parlament. Šlo o první setkání šéfů parlamentů obou zemí od roku 1989 - tématem bylo zintenzivnění parlamentní komunikace o aktuálních vztazích obou zemí, hospodářské či kulturní spolupráci, partnerství regionů a zazněla i možná témata ochrany životního prostředí či oblasti lidských práv. Česká republika chce být lídrem spolupráce ve formátu 16+1,tedy zemí střední a východní Evropy s Čínskou lidovou republikou na úrovni vlád i regionů.

Delegace jednala v pekingském vládním paláci také s místopředsedkyní vlády pro vědu, výzkum a cestovní ruch. Na pracovním obědě s čínskou ministryní zdravotnictví projednala delegace ČR především spolupráci obou resortů, partnerství českých a čínských špičkových nemocnic, uplatnění tradiční čínské medicíny v ČR a také přípravu zdravotnického summitu zemi střední a východní Evropy a ČLR,který proběhne letos v červnu v Praze.
 

Další částí programu je jednání v rámci Dnů České republiky v Šanghaji a veletrhu Auto Shanghai 2015 a jednání v rámci Čínského mezinárodního veletrhu technologií (CSTIF). Zde se mj. uskuteční jednání s ministrem pro vědu a technologie a místopředsedou horní komory čínského parlamentu. Součástí programu je i návštěva provincie Zhejiang a jednání se zástupci provincie a společností zde působících.

foto JMKfoto JMKfoto JMK