Delegace Jihomoravského kraje se zúčastní Dnů České republiky v Šanghaji

Delegace Jihomoravského kraje pod vedením hejtmana Michala Haška zahájí v pondělí 20. dubna 2015 návštěvu Čínské lidové republiky, kde se zúčastní Dnů České republiky v Šanghaji.

Hejtman Michal Hašek je členem oficiální vládní delegace vedené předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem. Dnů ČR se zúčastní také ministr průmyslu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, zástupci společností Czechtourism a Czechinvest a delegace tří krajů – kromě Jihomoravského také Moravskoslezského a Plzeňského.

Vládní delegace bude jednat v pondělí 20. dubna a v úterý 21. dubna 2015 v Pekingu s vrcholnými představiteli ČLR, mj. s ministrem mezinárodních vztahů, předsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců, místopředsedkyní čínské vlády či ministryní zdravotnictví. Další částí programu je jednání v rámci Dnů České republiky v Šanghaji a veletrhu Auto Shanghai 2015 a jednání v rámci Čínského mezinárodního veletrhu technologií (CSTIF). Zde se mj. uskuteční jednání s ministrem pro vědu a technologie a místopředsedou horní komory čínského parlamentu. Součástí programu je i návštěva provincie Zhejiang a jednání se zástupci provincie a společností zde působících.

Dny České republiky v Šanghaji začnou ve dnech 20. - 23. dubna účastí našich podniků, především Škody Auto, na 16. ročníku Auto Shanghai 2015. Pokračovat budou 23. - 26. dubna na 3. ročníku Čínského mezinárodního veletrhu technologií v Šanghaji 2015 (CSITF), na kterém bude ČR partnerskou zemí. Na 3. ročníku Čínského mezinárodního veletrhu technologií ČR vystupuje jako hlavní zahraniční partner a vystavovatel poprvé ve své historii. Prezentovat se tam budou čeští výrobci letadel, automobilů, nákladních vozů, tramvají či obráběcích center. ČR chce na národním stánku představit také nejnovější technologie - nanotechnologie a farmaceutické technologie, čističky vod a vzduchu či kogenerační jednotky.

Z členů krajského zastupitelstva se cesty účastní hejtman Michal Hašek (ČSSD), náměstek hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL), předseda Finančního výboru Roman Hanák (ČSSD) a členové zastupitelstva Pavel Březa (KSČM) a Rostislav Koštial (ODS). V delegaci Jihomoravské kraje jsou dále zástupci Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, Jihomoravského inovačního centra a Krajské hospodářské komory.

Na Čínském mezinárodním veletrhu technologií (CSTIF) vystavují z Jihomoravského kraje Masarykova univerzita, GINA Software s.r.o., SODATSW spol. s r.o., PSI (Photon Systems Instruments) spol. s r.o., CEITEC, PhoneX Security, TOS KUŘIM – OS, a.s., Phonexia, Network Security Monitoring Cluster, AtomTrace s.r.o., Robodrone a .Centrum AdMas.

Cílem návštěvy je především představit Jihomoravský kraj potenciálním čínským investorům jako region podporující vědu, výzkum a inovace. Dalšími konkrétními jednáními bude pokračovat rozvoj spolupráce kraje s čínskými provinciemi. Na veletrhu CSITF se bude aktivně prezentovat zástupce Centrály cestovního ruchu Jižní Morava, půjde tedy také o zviditelnění Jihomoravského kraje pro potenciální čínské turisty.
foto JMK