Reakce hejtmana Michala Haška na prohlášení společnosti Automotodrom Brno

Reakce na prohlášení Automotodrom Brno a.s. o odmítnutí podmínek finanční pomoci 50 milionů korun na GP ČR schválených Zastupitelstvem Jihomoravského kraje

Obecně konstatuji, že Jihomoravský kraj nabízí GP ČR pomoc ve výši 50 milionů korun za podmínek schválených Zastupitelstvem Jihomoravského kraje. Jejich podstatou je požadavek transparentního a efektivního hospodaření GP. Pokud se nynější pořadatel bojí transparentního průběhu GP ČR a odmítá veřejnou kontrolu nad jejím průběhem, nemůže počítat s tím, že by se Jihomoravský kraj finančně angažoval na jejím pořádání. Takový postup platí a bude platit vždy pro příjemce veřejných peněz z krajského rozpočtu. Věřím, že pořadatelé ještě znovu zváží naši velkorysou nabídku a přistoupí na ni jako na logické a transparentní řešení.

Od mého nástupu do funkce hejtmana, tedy v letech 2009 – 2014 podpořil Jihomoravský kraj ze svého rozpočtu GP ČR částkou 50 milionů korun. Společně s letošní schválenou výjimečnou podporou 50 mil. Kč tak celková výše pomoci společnosti Automotodrom Brno a.s. dosáhne 100 mil. Kč. Takovou podporu nezískal za dobu existence kraje žádný soukromý subjekt. Nabízím pořadatelům GP ČR následující dva týdny na to, aby znovu zvážili a přehodnotili svůj postoj, definitivní stanovisko očekávám do 28. dubna 2015. Bude-li však pro společnost Automotodrom Brno a.s. nepřijatelná transparentnost a efektivnost pořádání GP ČR, bude se muset obejít bez pomoci z krajského rozpočtu, protože by tak došlo k porušení českého i evropského práva.

 

Michal Hašek
hejtman Jihomoravského kraje