Hejtman Hašek v Zadaru jednal se županem Zrilićem

Hejtman Michal Hašek se dnes 15. dubna 2015 v rámci pracovní návštěvy jihomoravské delegace v Zadarské župě sešel se svým chorvatským protějškem - županem Stipe Zrilićem.

Tématy jednání byla především spolupráce obou partnerských regionů v oblasti turistiky a cestovního ruchu, například společný projekt turistické letecké linky Brno – Zadar. „Na jednání jsem otevřel také možnost participace jihomoravských firem například při přípravě nových projektů v oblasti cestovního ruchu a lázeňství. Znovu jsem obnovil také myšlenku společného střediska pro hasičskou mládež z České republiky a Chorvatska, které by mohlo vzniknout na ostrově Dugi otok. A s ohledem na jihomoravskou zkušenost spolupráce s čínskými regiony a začínající zájem o Jadran v Číně jsem nabídl možnost participace Zadarské župy na projektech loni založené Asociace čínských regionů a států střední a východní Evropy, kterou povede Asociace krajů ČR,“ uvedl k jednání v Chorvatsku hejtman Michal Hašek.

Jihomoravskou delegaci dnes čekal také podpis smlouvy o partnerství mezi krajem zřizovanou Střední potravinářskou školou Brno–Charbulova a Hotelovou střední školou v Zadaru, která zahrnuje také výměnu studentů mezi oběma školami. Chorvatské škole hejtman Hašek předal dar Jihomoravského kraje - šek na 200 tisíc korun -, který je určen na nové technologické vybavení školy.

Hejtman se také sešel se zástupkyněmi spolku Oko Jadrana v čele s jeho předsedkyní Barborou Veselič (spolek sdružuje ženy z České a Slovenské republiky, jež v Chorvatsku založily své rodiny). „Aktivity tohoto spolku jsou velmi bohaté a zahrnují spolupráci v oblasti politiky, kultury, sportu i byznysu v česko–chorvatských vztazích,“ konstatoval hejtman Michal Hašek, který spolku předal dar Jihomoravského kraje ve výši 100 tisíc korun určený na podporu aktivit tohoto sdružení s v Zadarské župě a jeho spolupráci s jižní Moravou.

Dnešní část programu pracovní návštěvy jihomoravské delegace v Zadarské župě byla věnována také setkání představitelů měst a obcí této chorvatské župy, které mají partnerství s městy a obcemi Jihomoravského kraje (například: Pag – Slavkov u Brna, Oslavany – Vir, Biograd – Kyjov).

foto JMK