Výstava Loutky nikdy nespí

Také v letošním roce připravil Památník písemnictví na Moravě výstavu určenou zejména dětskému publiku. Nese název Loutky nikdy nespí. Její jádro tvoří pět kolekcí výtvarně hodnotných pohádkových postaviček, které absolvovaly řadu představení v brněnském Divadle Radost. Nechybí ani stručné seznámení s dlouhou historií loutek a moravskými loutkohereckými rody, důraz je pochopitelně položen na souvislosti běžně uváděných her s ryze moravskými literárními předlohami.

Hlavním lákadlem pro malé i velké bude interaktivní zóna s bohatým doprovodným programem pro školní i předškolní kolektivy návštěvníků. Nejen děti si budou moci některé druhy loutek samy vyrobit a vyzkoušet. Hravou formou se navíc dozvědí o rolích jednotlivých členů divadelního rodu či souboru. Všichni se budou moci na chvíli proměnit v divadelníky, tedy výtvarníky loutek nebo kulis, garderobiéry, kulisáky, vodiče loutek, herce, scénografy, nápovědy, inspicienty, hudebníky nebo dokonce režiséry.

Loutky v rajhradském klášteře, kde Památník písemnictví na Moravě od roku 2005 sídlí, „neusnou“ od 23. dubna až do 4. října. Součástí slavnostní vernisáže dne 22. 4. od 15 hodin bude představení Honza a drak, s nímž vystoupí před hosty Dřevěné divadlo s principálem Janem Hrubcem.

Připravovaná výstava by ráda navázala na loňský úspěch obdobného projektu Od Ferdy po Jonatána. Také ten probouzel kladný vztah ke knize a pohádkovým příběhům u dětí, které ještě neumí číst. Literární prožitek, umocněný divadelním světem loutek, byť se může jednat o „obyčejného“ maňáska, jednoduchou stínovou loutku či jen fantazijně zapojenou plyšovou hračku, se totiž může proměnit v nezapomenutelný zážitek. Právě v tomto ohledu je výstava Loutky nikdy nespí inspirativní pro každého od 3 do 100 let.

VÝSTAVA: Loutky nikdy nespí
VERNISÁŽ: 22. dubna 2015 v 15 hodin
KDE: Památník písemnictví na Moravě, areál benediktinského kláštera v Rajhradě
KDY: 23. dubna až 4. října 2015
KURÁTORKA: Mgr. Petra Pichlová
Památník písemnictví na Moravě, Klášter 1, 664 61 Rajhrad,
www.muzeumbrnenska.cz , rajhrad@muzeumbrnenska.cz ,
tel.: +420 547 229 932