Jubilejní medaile a pamětní listy válečným veteránům

Jubilejní medaile „70 let vítězství ve Velké vlastenecké válce“ a pamětní listy hejtmana Jihomoravského kraje předali ve středu 8. dubna 2015 v zasedacím sále Zastupitelstva Jihomoravského kraje válečným veteránům generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Hejtman Hašek při tomto slavnostním aktu zdůraznil, že mu bylo ctí propůjčit tento sál k aktu vyznamenání: „Jako hejtman se skláním před každým z Vás. Jsem přesvědčen, že Ruská federace jako nástupce Sovětského svazu si zaslouží, aby představitelé České republiky uctili památku všech, kteří položili své životy, když nám přinesli na jaře roku 1945 svobodu. Nebýt Vás, nebýt sovětské armády a dalších spojeneckých armád, dnes bychom se zde nesešli, protože český národ by neexistoval a Brno by žilo pod hákovým křížem. Naštěstí nic z toho se nestalo a za to patří náš dík Vám, kteří jste nasazovali své životy za to, aby Československo bylo osvobozeno a naše země a Evropa mohla žít v míru. Za to patří naše poděkování všem padlým. Vám, kteří jste zde přítomni, chci popřát každému z Vás hodně zdraví a toho, abyste v rodinném kruhu mohli co nejdéle, například ve školách, přenášet svoje životní zážitky. Nic totiž nenahradí osobní svědectví a prožitky. Jižní Morava je na Vás pyšná, buďte také Vy pyšní na svůj rodný kraj. Děkuji rovněž panu generálnímu konzulovi Šaraškinovi za jeho osobní přínos pro rozvoj česko-ruských vztahů a vztahů Jihomoravského kraje a několika regionů Ruské federace, ve kterých pokračujeme bez ohledu na vyhlášené sankce, protože na regiony se tyto sankce nevztahují. Jsme proto v tuto chvíli mostem v česko-ruských vztazích,“ uvedl Michal Hašek.
Generální konzul Ruské federace Andrej Šaraškin zdůraznil důležitost toho, že si lidé na jižní Moravě pamatují, kdo v roce 1945 osvobodil jižní Moravu a Československo a dodnes pečují o hroby padlých vojáků. „Chci osobně poděkovat Vám veteránům, díky Vám a lidem, kteří s Vámi bojovali, dnes existují slovanské státy Evropy. Budeme si to vždy pamatovat. Když předávám medaile, velmi často veteráni říkají děkuji. Děkovat bychom ale měli my, potomci veteránů. Předávaná medaile je poděkování Ruské federace, jde o stejnou medaili, kterou přebírají naši veteráni v Ruské federaci. Pro nás to jsou lidé, kteří společně bojovali za osvobození, mezi kterými neděláme rozdíl,“ řekl generální konzul Šaraškin.
Mezi oceněnými byli účastníci domácího odboje i příslušníci I. československého armádního sboru v SSSR.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK