Hejtman Hašek jednal ve Valticích s premiérem Sobotkou


Jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek jednal dnes 26. března 2015 v prostorách valtického zámku s předsedou vlády České republiky Bohuslavem Sobotkou.

Kromě právě probíhajícího cvičení Blackout JMK 2015 společně řešili především problematiku dovozu nekvalitních vín, ředění a pančování vína – to vše ve spojitosti s daňovými úniky a podvody v této oblasti. V prostorách zámku se též uskutečnilo setkání premiéra a hejtmana se zástupci vinařů.

Jak premiér Sobotka zdůraznil na tiskové konferenci po jednání, problém je v tom, že se prodává víno, které není nikde evidované, za ceny, které nejsou zatíženy žádnou daní. „Často jde o víno ředěné či pančované. Zde vznikají nejen ekonomické ztráty pro poctivé vinaře, daňové úniky, vznikají i rizika pro spotřebitele. Je důležité, aby stát jednal rychle. Jsem velmi rád, že při dnešním jednání zde ve Valticích jsem dostal zpětnou vazbu, která potvrzuje, že jsme se vydali správným směrem. Jsem rád, že se na ministerstvu zemědělství velmi intenzivně připravuje novela zákona o vinohradnictví a přijala personální opatření, která vedou k větší kontrole prodeje vína. Pokládám za důležité, abychom legislativu, která se připravuje, dostali do vlády a poslali do sněmovny. Byl bych rád, kdybychom novelu zákona o vinařství a vinohradnictví letos schválili. Další věcí je elektronická evidence tržeb. Při dnešních rozhovorech jsem si ověřil, že podpora této evidence existuje. Jde o další z nástrojů, který bude mít pozitivní efekt,“ řekl premiér Sobotka.

Hejtman Michal Hašek poděkoval premiérovi Sobotkovi, že věnuje osobní pozornost této záležitosti. „Vítám, že už začala faktická jednání mezirezortních týmů, mimo jiné vinařské kobry. I tento týden jsme byli svědky zásahů proti černým dovozům. Panu premiérovi i vinařům jsem dnes zopakoval nabídku na podpoření nové výsadby vinic. Krajská podpora by se týkala mladých vinařů. Jihomoravský kraj je zřizovatelem unikátní střední vinařské školy zde ve Valticích. Ve spolupráci s vinaři využijeme jeden ze školních objektů, kde chceme vybudovat Národní vinařské centrum. Budu prosazovat, aby jako jeho součást vznikla do konce roku 2016 ve spolupráci s Mendelovou univerzitou také speciální laboratoř, která by se věnovala analýzám vzorků vína. Podobná laboratoř v současnosti na našem území neexistuje. Navíc do 30. června chce Jihomoravský kraj připravit návrh novely trestního zákona, spočívající v rozšíření o skutkovou podstatu trestného činu padělání vína nebo jiného alkoholického nápoje. Zde jde o boj s organizovanými skupinami, kde daňové úniky jdou do miliard korun ročně. Podobné trestné činy znají zákony například v Německu nebo Rakousku,“ zdůraznil jihomoravský hejtman.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK