CVIČENÍ BLACKOUT JMK 2015

Ve čtvrtek 26. března 2015 se uskuteční taktické cvičení Blackout JMK 2015. Jeho hlavním cílem je procvičit a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje a dalších zapojených subjektů při vzniku krizové situace – dlouhodobém výpadku elektrické energie velkého rozsahu (blackoutu). O podrobnostech informoval v pondělí 23. března 2015 hejtman Michal Hašek.

„Jde o největší cvičení složek IZS nejen u nás, ale i v České republice za posledních několik let. Hodláme štábní formou, to zdůrazňuji, vyzkoušet součinnost, kdyby došlo k takovéto energetické krizi. Chceme přesně zmapovat, jak se budou chovat složky Integrovaného záchranného systému, jak budou fungovat energetici, jestli a jak dokážeme zajistit náhradní dodávky proudu takzvaným ostrovním způsobem, jak budeme zapojovat jednotlivé zdroje energie - v případě jižní Moravy jde o hodonínskou elektrárnu, teplárny, brněnskou spalovnu. Chceme také odhalit eventuální nedostatky. Věřím, že Blackout přinese řadu užitečných poznatků. Obyvatelé jižní Moravy poznají cvičení pouze tak, že si ve čtvrtek otevřou denní tisk a naleznou tam jednostránkový inzerát Jihomoravského kraje, kde jsou popsány všechny postupy, jak se chovat, kdyby k blackoutu skutečně došlo. Inzerát by měl být zveřejněn v Právu, Denících, Mladé frontě Dnes i Blesku. Velmi doporučuji si tento inzerát schovat a mít ho doma k dispozici, kdyby náhodou takovýto blackout někdy nastal. Jsou zde popsány všechny základní postupy, co se bude dít, a jak by se měli lidé chovat,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Jak následně dodal, jediné místo, kde bude na základě cvičení reálně něco změněno, budou tři křižovatky v Brně, kde řízení namísto semaforů převezmou dopravní policisté.

„Kromě Prahy se u nás žádné takové rozsáhlé cvičení dosud neuskutečnilo. Zapojených subjektů jsou desítky. Budu velmi rád, když při vyhodnocení cvičení budu moci konstatovat připravenost jižní Moravy na takovouto situaci. Při cvičení „spadnou“ - a znovu podtrhuji pouze cvičně - sítě mobilních operátorů, pevné telefonní linky i internet. Bude důležité, aby na takovéto stavy byly připraveny jednotky Integrovaného záchranného systému, energetici, ale také nemocnice či čerpací stanice. Snažili bychom si sami pomoci, snažili bychom si vytvořit takzvaný ostrovní systém omezených dodávek elektrické energie především institucím, které by musely být funkční. Chceme, aby jižní Morava byla na takovéto situace co nejlépe připravena,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Další podrobnosti ZDE (docx, 53 kB).

Informace a rady pro občany v případě rozsáhlého výpadku dodávek elektrické energie na velkém území po dobu desítek hodin nebo dnů, který zasáhne velké množství obyvatel jsou uvedeny zde: http://krizport.firebrno.cz/navody/rady-pro-obcany-blackout a ZDE: (pdf, 1 MB)
foto JMKfoto JMKfoto JMK