O přesunu vojenských jednotek USA jednala krajská rada

Ve dnech 29. a 30. března 2015 budou po území Jihomoravského kraje provádět přesun pod názvem Dragoon Ride (Dragounská jízda) vojenské jednotky USA.

Jak oznámil v pondělí 23. března 2015 hejtman Michal Hašek, byl v této souvislosti informován ředitelem krajského vojenského velitelství v Brně Luďkem Lacinou o podrobnostech (tedy včetně časového průběhu a osy přejezdu) tohoto přesunu na území jižní Moravy. „Na žádost Armády České republiky zveřejním jako hejtman a šéf Integrovaného záchranného systému JMK podrobné informace 24 hodin před samotným přesunem jednotek armády USA,“ uvedl Michal Hašek a potvrdil, že datum přesunu je 29. a 30. března 2015 a plánovanou zastávkou v regionu jižní Moravy je Vyškov.

Hejtman Hašek ocenil, že Krajské vojenské velitelství v Brně zareagovalo tímto způsobem a nadstandardně představitele kraje informovalo. „Informace, které jsem předtím obdržel od náčelníka generálního štábu, byly velmi obecné,“ podotkl Michal Hašek. „Zároveň jsem dnes s ředitelem krajského vojenského velitelství projednal problematiku informování starostů měst a obcí, které budou nějakým způsobem dotčeny tímto průjezdem jednotek armády USA,“ řekl hejtman.

O této problematice dnes také jednala Rada Jihomoravského kraje. „Rada JMK dnes vzala na vědomí informace o celém průjezdu a přijala k němu také jednoduché usnesení, ve kterém vyzývá obyvatele Jihomoravského kraje, aby nebránili plynulému průjezdu těchto jednotek. A v případě zájmu se zapojili do diskusí, které budou organizovány armádou USA v místech plánovaných zastávek. Demokracie je totiž diskuse,“ dodal Michal Hašek.