Hejtmani se s ministryní shodli na společném postupu dofinancování sociálních služeb

 

Rada Asociace krajů se dnes v pátek 20. března 2015 ve Štiříně setkala s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou. Společné jednání se věnovalo financování sociálních služeb a kompenzací nákladů krajů za nově přijaté úředníky v souvislosti s přechodem financování sociálních služeb na kraje.
Před společným jednáním s vládou, které proběhne příští týden v Praze, se hejtmani s ministryní Marksovou Tominovou shodli na vzájemné podpoře dofinancování sociálních služeb. Krajům v současné podobě financování chybí na sociální služby 721,5 miliónu Kč, které budou za podpory ministryně práce a sociálních věcí požadovat na vládě.
Hejtmani při jednání připomenuli skutečnost, že dochází k poklesu daňových výnosů a to o 14 – 15% v jednotlivých krajích. „Je nezbytné výběr daní zlepšit,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR.
S Michaelou Marksovou Tominovou se Rada Asociace krajů bavila i o společném úsilí vedoucímu k budování či rekonstrukci ústavů pro klienty s Alzheimerovou nemocí anebo potřebě dál budovat domovy pro seniory. Zároveň se jednání dotklo i problematiky tzv. „krizového bydlení“ a řešení situace kolem ubytoven a tzv. „obchodu s bídou“.
Jednoznačnou shodu pak hejtmani a ministryně nalezli v otázce hornických důchodů a ministryně Tominová získala v této věci jejich jasnou podporu.
Na tiskové konferenci se předseda Asociace krajů Michal Hašek krátce zmínil i o žádostech o finanční prostředky na rekonstrukce silnic II. a III. tříd. „Kraje budou mít do příští středy veškeré žádosti podány a s ohledem na změnu metodiky v těchto žádostech ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury, považujeme rychlost zpracování žádostí za úspěšnou,“ uzavřel téma žádostí předseda AKČR.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK