Jednala Bezpečnostní rada kraje

Pod vedením hejtmana Michala Haška jednala dnes ve středu 11. března 2015 v budově Zdravotnické záchranná služby JMK Bezpečnostní rada kraje.

"Bezpečnostní rada řešila aktuální problémy záchranky - meziroční nárůst za leden a únor z 258 výjezdů denně v celém kraji na 290, loni celkově 94 371 výjezdů, vice než 700 zásahů letecké záchranné služby. Kraj investoval do tří nových výjezdových stanovišť v Brně, letos bude dokončeno poslední z nich na Ponavě. Mimo Brno kraj společně s hasiči postaví výjezdovou základnu ve Znojmě, rekonstrukce proběhla v Břeclavi, obměňujeme též vozový park. V roce 2013 bylo předáno 15 nových sanitek, letos počítáme s pořízením 27 nových sanitek," uvedl hejtman Hašek.

Středeční bezpečnostní rada řešila i aktuální problémy hasičů a policie, vyhodnotila proběhlé cvičení Amok (aktivní střelec). „V minulosti proběhlo už čtrnáct takovýchto cvičení, to letošní bylo už patnácté a budeme v nich pokračovat. Na území každého okresu jižní Moravy má Policie České republiky vycvičené příslušníky a takovou výbavu, aby mohlo dojít k zásahu co nejdříve. Budeme navrhovat, aby takovýto model sil a prostředků Policie ČR pro případné zneškodnění aktivního střelce byl nasazen i v jiných regionech České republiky,“ řekl hejtman.
Rada také projednala přípravu celokrajského cvičení Blackout, které jižní Morava zažije 26. března 2015. „Navážeme na obdobné cvičení, které už proběhlo v Praze. Klíčové je, že půjde o štábní cvičení, nikdo se nemusí obávat, že by byla vypínána elektřina. Nicméně bude velmi důležité procvičit koordinaci složek Integrovaného záchranného systému, organizací, které mají na starost distribuci a výrobu elektrické energie. Jediné, co poznají obyvatelé jižní Moravy, bude skutečnost, že na několika křižovatkách v Brně budou vypnuty semafory a provoz bude řízen policisty. Budeme informovat občany, jakým způsobem by měli postupovat, pokud by k něčemu takovému reálně došlo. Ověříme si přitom, jakým způsobem jsou připraveny záložní zdroje například v nemocnicích, čerpacích stanicích. Cvičit se bude od rána až do večerních hodin, v průběhu cvičení navštíví jihomoravský kraj předseda vlády a ministr vnitra. Jde o cvičení, které by mělo významně přispět k přípravě České republiky na takovýto možný problém,“ přiblížil toto cvičení Michal Hašek.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK