Na Znojemsku vzniká unikátní projekt Vinobus

Na tiskové konferenci ve Znojmě informoval hejtman Michal Hašek spolu se starostou Znojma Vlastimilem Gabrhelem, krajskou radní Bohumilou Beranovou a Františkem Koudelou, předsedou VOC Znojmo o vznikajícím projektu Vinobus, který by měl podpořit vinařskou turistiku v oblasti.

Jak uvedl hejtman Michal Hašek, tento projekt kombinuje záležitosti turistiky s podporou vinařství a vinohradnictví. „Chci za něj zdejším vinařům poděkovat. Předložím krajské radě a zastupitelstvu návrh na finanční podporu vinobusu a na jeho provoz. Předpokládám, že půjde o víceletý projekt. Naší ambicí, je, aby zkušební provoz začal ještě před tradičním Znojemským vinobraním. Věřím, že půjde o inspiraci i pro další části jižní Moravy,“ zdůraznil hejtman.

Podle Františka Koudely půjde o vinařský autobus, který by zabíral trasu v okruhu 62 kilometrů od středu Znojma až po vinařské obce. „Projekt bude propojený s cyklotrasami. Vinobus s kapacitou 32 míst bude vybaven i nosiči na kola, trasa bude objízdná čtyřikrát denně, každá ze zatím devatenácti zastávek bude označena informačním panelem. Na něm se dozvíte, jaké sklepy v okolí jsou otevřené. Vzniknou i webové stránky projektu, kde bude možné si naplánovat cestu,“ uvedl František Koudela.

Vznik projektu ocenil také znojemský starosta Vlastimil Gabrhel, který vyzdvihl jeho význam pro propagaci vinařů a vinařství nejen Znojma, ale celé oblasti. Jak konstatoval hejtman Michal Hašek, k realizaci projektu by mělo být podepsáno memorandum, které by zajistilo tříletou participaci zainteresovaných subjektů na podpoře tohoto pilotního projektu.
foto JMKfoto JMKfoto JMK