Vernisáž výstavy Zemská sněmovna v zrcadle své doby

Hejtman Michal Hašek se ve čtvrtek 19. února 2015 zúčastnil v budově Ústavního soudu v Brně vernisáže výstavy Zemská sněmovna v zrcadle své doby.

Výstava přibližuje artefakty nalezené při stavebně-historickém průzkumu sídla Ústavního soudu v souvislosti s chystanou postupnou revitalizací prostor budovy. V rámci tohoto průzkumu byla nalezena časová schránka uložená při slavnostním otevření v roce 1878. 

Zemský stavovský dům, vybudovaný pro potřeby moravské sněmovny, byl postaven v letech 1875 – 1878 podle návrhu vídeňských architektů Antona Heffta a Roberta Raschky. Když byla v prosinci 1878 stavba zcela dokončena, moravský zemský hejtman Vojtěch Widmann do budovy slavnostně vložil měděnou schránku s dobovými dokumenty. Tato schránka byla 5. listopadu 2014 otevřena předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským a po více než 135 letech vydala své svědectví. Byly v ní uloženy například fotografie stavby včetně interiérů sněmovny, a to i zcela unikátních fotografií z průběhu stavebních prací, fotografie modelů soch na atice, plány podepsané architekty budovy, seznam stavitelů a umělců podílejících se na stavbě budovy, dobový tisk a další dobové dokumenty z činnosti zemského sněmu a v neposlední řadě také zapečetěná skleněná dóza s dobovými mincemi. Po skončení výstavy budou originály přesunuty zpět do depozitářů Moravského zemského archivu.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK