V Brně začala putovní výstava repliky korunovačních klenotů

Za účasti hejtmana Michala Haška a náměstka hejtmana Zdeňka Pavlíka začala v sobotu 24. ledna 2015 v Letohrádku Mitrovských v Brně putovní výstava České korunovační klenoty na dosah.

„Věřím, ze výstava bude zajímavou moznosti pro milovníky historie a všechny, kdo nemohli zhlédnout originály na Pražském hradě,“ uvedl hejtman Hašek.

Repliky korunovačních klenotů vznikly u příležitosti putovní výstavy připomínající sedmisté výročí narození krále a císaře Karla IV., které připadá na příští rok. Návštěvníci uvidí nejen repliky klenotů, ale i listin, pečetí a knih (z majetku Moravského zemského archivu), a mnoho dalších tematických exponátů z období vlády Karla IV. – např. kopie středověkých zbraní, oděvů a obuvi nebo 3D modely.

Autorem replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků Jiří Urban, na realizaci zlatnické práce (královské i císařské koruny, potažmo dalších klenotů) se podíleli také špičkoví slovenští šperkaři manželé Cepkovi. V Brně mohou repliky českých korunovačních klenotů návštěvníci zhlédnout do konce března letošního roku.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK