Vyjádření hejtmana Michala Haška k dezinformacím o Jihomoravském kraji v souvislosti s pořádáním GP ČR v Brně

Brněnská MfDnes se bohužel dlouhodobě snížila k dehonestaci mé osoby sérií účelových článků a pokračuje v tom i v tématu GP ČR, její dezinformace převzala i další média. Jak ovšem vypadají skutečná fakta!?

Automotodrom Brno a.s. dluží za loňský rok společnosti Dorna Sports za zalistovací poplatek více než 2 miliony euro (cca 55,2 milionu korun), z toho 30 milionů korun poskytuje Vláda ČR, a to nově prostřednictvím Jihomoravského kraje. O tomto způsobu poskytnutí dotace ve výši 30 milionů Kč rozhodla Vláda ČR teprve 14. ledna a 21. ledna mi tuto skutečnost písemně sdělil premiér Bohuslav Sobotka. Jihomoravský kraj nyní čeká na podpis příslušné smlouvy s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a teprve poté obdržíme od vlády schválené finanční prostředky. Proto považuji za zcela podpásové tvrzení MfDnes z 22. ledna „Hašek nezaplatil, GP je ohrožena“, a to dokonce za asistence ředitelky reálného dlužníka za loňský zalistovací poplatek –společnosti Automotodrom Brno – Ivany Ulmanové.

Znovu připomínám - nic nedluží ani Jihomoravský kraj ani stát. Dluží soukromá společnost Automotodrom Brno. A to více než diskutovaných 30 milionů korun. Automotodrom Brno se, namísto poděkování kraji za pomoc s řešením prekérní situace, se nyní ústy ředitelky Ulmanové jen snaží zbavit se odpovědnosti za celý problém. Kdyby zde koncem loňského roku nebyla iniciativa Jihomoravského kraje a jeho žádost vládě, že chce oněch třicet milionů, které nikdo nevyčerpal a propadly by, tak bychom se o letošním ročníku Velké ceny nemohli ani bavit.

Příští týden budeme jednat s promotérem závodů společností Dorna Sports. Vezu do Madridu panu Carmelu Ezpeletovi (šéfovi společnosti Dorna Sports) dvě dobré zprávy: vláda nám přidělila 30 milionů korun a my projednáme jen technický způsob, jak tyto peníze Jihomoravský kraj v řádu několika málo týdnů Dorna Sports uhradí. Nejsme soukromý podnik, o takovéto věci nerozhoduje pouze hejtman, ale také rada a zastupitelstvo, takže musí být dodrženy všechny zákonné postupy. Chceme také jednat i o další budoucnosti Velké ceny. Letošní jubilejní padesátý ročník, který bude ještě v režii společnosti Automotodrom Brno, je už věřím zcela zachráněn.

Pro budoucí organizaci budou důležité výsledky auditu Automotodromu Brno, který již avizoval primátor Brna Petr Vokřál z titulu pětiprocentního akcionáře společnosti a já i kraj takový audit zcela podporujeme. Každý může také nahlédnout do sbírky listin a.s. Automotodrom Brno vedené u Krajského soudu na hospodářské výsledky společnosti za několik posledních let. Řada fanoušků bude však bohužel velmi nepříjemně překvapena výslednými čísly, stejně jako Jihomoravský kraj. Podpoříme jakýkoliv model budoucnosti Velké ceny, kde bude skutečnost vkladu peněz z veřejných rozpočtů vyrovnána absolutně transparentním hospodařením. V žádném případě nám nejde o souboj o to, kdo bude organizátorem. Nabízíme do jednání s Dorna Sports variantu, že to bude kraj, město a stát prostřednictvím naší organizace ve spolupráci s Automotodromem Brno jako vlastníkem brněnského okruhu, GP neplánujeme přesunout jinam, např. na chodby Krajského úřadu v Brně. Pokud se teď společnost Automotodrom Brno zuby nehty brání pustit údajně ztrátový podnik, ať sama odpoví veřejnosti proč.

Na základě jednání, která proběhla v loňském roce v Kataru o budoucnosti Velké ceny ČR v Brně, jsem optimistou. Kraj chce jediné, aby se motocyklová Grand Prix jezdila v Brně i v příštích letech. Na tom panuje shoda s vládou i městem Brnem. Nyní budeme hledat optimální model, tak aby do tohoto podniku mohly jít také veřejné peníze.

Závod motocyklového mistrovství světa je vrcholovým sportovním podnikem s významným ekonomickým hlediskem. V týdnu před a po Velké ceně ČR do regionální ekonomiky přijde na tržbách (v souvislosti se službami hotelů, penzionů, ubytování, navazujících služeb, stravování, nákupu pohonných hmot atd.) podle renomovaných ekonomických odhadů až jedna miliarda korun. Mít nebo nemít takovéto peníze v regionální ekonomice je velký rozdíl. Neznám politika v rámci celého politického spektra, kterému by bylo jedno, že veřejné rozpočty přijdou odhadem až o 200 milionů korun na daních a poplatcích. To je silný důvod, proč se v celé věci angažuje veřejná sféra. Když tu Velká cena ČR nebude, tak veřejné finance přijdou o mnohem větší sumu peněz, než jakou stát, kraj a město poskytnou na její pořádání ze svých rozpočtů.

Michal Hašek
hejtman Jihomoravského kraje