Na brněnském letišti záchranáři nacvičovali postup při výskytu Eboly

Za účasti hejtmana Michala Haška se ve středu 21. ledna 2015 na letišti Brno-Tuřany uskutečnilo taktické cvičení složek Integrovaného záchranného systému JMK. Jeho námětem bylo podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci na letišti.

Konkrétně se jednalo o zajištění osoby s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc (Ebolu) z letadla po příletu na letiště a současně péče o ostatní spolucestující.
Cvičení prověřilo spolupráci Biohazard týmu Zdravotnické záchranné služby JMK, Policie České republiky a dalších složek Integrovaného záchranného systému. Proběhla postupná evakuace a dekontaminace ostatních cestujících  a zvláštní tým záchanářů a hasičů cvičil převzetí nemocného pasažéra a jeho transport z brněnského letiště. Na místě byli kromě hejtmana Haška zástupci ministerstva zdravotnictví, hygienici i ředitel Hasičského záchranného sboru JMK Jiří Pelikán.
Cvičení se zúčastnila přibližně stovka příslušníků všech složek IZS, kterým hejtman Hašek v závěru cvičení poděkoval za jejich práci.

Připravenosti jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje na eventuální výskyt viru Ebola na jižní Moravě se věnovala Bezpečnostní rada kraje už loni na podzim. Jak tehdy uvedl ředitel Krajské hygienické stanice JMK Jan Mareček, je zabezpečena trvalá telefonní dostupnost epidemiologa v případě podezření na vysoce nakažlivou nemoc. „Existuje postup pro praktické lékaře při podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Krajská hygienická stanice sleduje výskyt Eboly ve světě, spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví, jsou připraveny postupy pro případný výskyt takového onemocnění,“ uvedl Jan Mareček. Podrobné informace jsou na webu Krajské hygienické stanice JMK http://www.khsbrno.cz/  .
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK