Vinaři bojují novým značením proti podvodům s původem vína

Společné značení moravských a českých vín představili ve čtvrtek 15. ledna 2015 na brněnském veletrhu Regiontour jihomoravský hejtman Michal Hašek a František Mádl, předseda dozorčí rady Svazu vinařů České republiky.

Horní kruhová plocha záklopky nebo šroubového uzávěru bude v případě zájmu konkrétního vinaře od letoška značena výsečí ze známého loga Vína z Moravy, vína z Čech v podobě skleničky v národních barvách. Grafické zpracování zbývající části záklopky či uzávěru bude i nadále plně v rukou vinařů.
„Jde o projekt Svazu vinařů a také Vinařského fondu. Jednoduchým způsobem by byla značena vína, která mají původ na Moravě nebo v Čechách. Jako předseda Rady Vinařského fondu musím říci, že podporujeme nejen toto dobrovolné značení vína, ale budeme jednat s vládou, aby se do budoucnosti takovéto značení stalo povinné pro domácí producenty vína, tak jako v Rakousku. Vinařství se u nás dostalo na vynikající úroveň a jsme svědky útoku na tato vynikající vína tím, že se načerno dovážejí vína ze zahraničí a vydávají se za domácí. Vláda, Jihomoravský kraj a Vinařský fond bude společně bojovat proti falšování vína. Už jsme se dohodli s vicepremiérem Babišem ohledně celní správy, jednáme také s ministrem vnitra Chovancem, protože daňové úniky připravují státní rozpočet ročně až o dvě miliardy korun,“ řekl hejtman Michal Hašek. Jak doplnil František Mádl, víno z Moravy a Čech má svůj zvuk a toto označení pomůže zákazníkům rozlišit skutečnou kvalitu.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK