V Mikulově vyvrcholila národní soutěž vín

Hejtman Michal Hašek se spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou v pátek 9. ledna 2015 v Mikulově zúčastnil finálního kola hodnocení Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2015.

Odborná porota vybrala v pátek v Mikulově nejlepší víno České republiky pro rok 2015 a složení Salonu vín – národní soutěže vín 2015. Letošním šampionem se stalo Rulandské bílé výběr z hroznů ročník 2013 ze Zámeckého vinařství Bzenec, které tak získalo titul šampiona potřetí za sebou.

Nejlepší stovce vín tak byl přidělen titul Salon vín ČR. Oceněná vína budou následně umístěna v prestižní degustační expozici Salonu vín ČR ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích, kde budou po slavnostním otevření přístupná veřejnosti po celý další rok.

Ministr Marian Jurečka na pátečním vyhlášení národní soutěže vín označil vinařství za oblast, která u nás v posledních letech zaznamenala největší pokrok. „Především se jedná o obrovský pokrok směrem kupředu v oblasti kvality, marketingu a také vztahu k zákazníkovi,“ řekl v Mikulově ministr zemědělství.

Michal Hašek jako jihomoravský hejtman a předseda Vinařského fondu ocenil, že vláda drží slovo. „Máme nulovou sazbu na suchá vína a já věřím, že to tak zůstane i do budoucna,“ uvedl Michal Hašek, který vyzdvihl i aktivní podíl vlády v boji proti těm, kdo parazitují na dobré pověsti tuzemských vinařů. „Děkuji také Svazu vinařů za to, že přišel s projektem, který již projednala rada Vinařského fondu. Půjde zatím o dobrovolný projekt značení vína, který se do budoucna snad promítne také do zákona,“ uvedl Michal Hašek.

Dnešnímu vyhlášení v Mikulově předcházel seriál hodnocení Národní soutěže vín v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (slovácké, mikulovské, znojemské a velkopavlovické) a ve vinařské oblasti Čechy. Výsledky těchto nominačních kol sestavily 722 semifinalistů pro prosincové rozhodování, na němž bylo vybráno 200 finalistů posuzovaných v pátek 9. ledna v Mikulově. Celkově se všech nominačních podoblastních soutěží zúčastnilo rekordních 1646 vín, což dělá z Národní soutěže vín s přehledem největší soutěž vín v České republice. Soutěž každoročně pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK