Představitelé kraje diskutovali se starostkami a starosty Znojemska
Ve Znojmě se v pondělí 8. prosince 2014 koná druhá z letošní série porad vedení Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem s představiteli měst a obcí jednotlivých okresů regionu.
Znovuzvolené a nové starostky a starosty obcí znojemského okresu pozdravil v úvodu jednání Michal Hašek, který do Znojma přivezl téměř kompletní Radu Jihomoravského kraje. Jak konstatoval hejtman na setkání ve Znojmě, porady s představiteli obcí a měst se konají ještě před koncem roku ze dvou důvodů. „Prvním zásadním důvodem je představit Vám návrh Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, které pokládám za jeden z hlavních úkolů současného krajského vedení, druhým je návrh rozpočtu kraje na příští rok,“ řekl hejtman Hašek, který potvrdil, že kraj v návrhu krajského rozpočtu zachovává tradiční strukturu dotačních programů, na kterou jsou obce zvyklé. Kompletní suma financí, které v rámci rozpočtu směřují na dotace, však byla znatelně navýšena. „Zatímco v loňském roce bylo na dotace v rámci krajského rozpočtu určeno 256 milionů korun, v návrhu nového rozpočtu na příští rok počítáme s téměř 329 miliony,“ uvedl Michal Hašek. Jak dodal, největší nárůst zaznamenaly dotace poskytovatelům sociálních služeb v rámci takzvaného víceletého financování, kde se v návrhu počítá s 93 miliony korun, což je v rámci kraje historicky nejvyšší částka.
K tématu znojemské nemocnice hejtman konstatoval, že se kraj jako její zřizovatel nachází v poslední etapě její rekonstrukce. „Navíc se zdá, že se rýsuje skutečně seriózní zájemce o koupi areálu takzvané staré nemocnice. Mohu v této souvislosti potvrdit, že každý haléř z prodeje tohoto areálu poputuje na dokončení rekonstrukce Nemocnice Znojmo,“ uvedl hejtman. Michal Hašek ve Znojmě hovořil například také o podpoře kraje střednímu a učňovskému školství. „Hodláme v příštím roce podpořit technické učňovské školství – v této souvislosti byla právě Střední odborná škola a střední odborné učiliště Znojmo, Dvořákova 19 vytipována pro projekt, který z ní vytvoří skutečné centrum zemědělského školství,“ konstatoval.
O školství hovořil podrobně náměstek hejtmana Stanislav Juránek, který se problematiky dotkl z pohledu optimalizace, věkového složení a populačního vývoje – především v souvislosti s reálným úbytkem maminek v kraji. „Pro nás z takových údajů jasně vyplývá, co se musí udělat v následujícím období v rámci našeho středního školství. Během následujících osmi let se musí snížit výkony na našich školách o 15 procent a v dalších osmi letech znovu o dalších 15 procent. Během 16 let to znamená snížit na školách kraje výkony o téměř jednu třetinu,“ uvedl náměstek Stanislav Juránek, který hovořil také o problematice rodinné politiky, především o záměru Podpory rodinné politiky na obcích. „Jedná se o tři podpůrné programy – podpora rodinné politiky na úrovni obcí, podpora vzniku a rozvoje dětských skupin a projekt pilotního ověření a zavedení auditu obec přátelská rodině. Cílem je jediné – sérií těchto opatření udržet obyvatelstvo v našich obcích,“ uvedl Stanislav Juránek.
Na setkání se hovořilo rovněž o čerpání peněz z fondů Evropské unie v programovém období 2014-2020, problematice dobrovolných hasičů nebo výkupu pozemků pod krajskými silnicemi a opravách komunikací.











