Jihomoravský kraj se inspiruje elektronizací veřejné správy Republiky Tatarstán

Hejtman Michal Hašek ve středu 19. listopadu 2014 přijal v brněnském sídle Jihomoravského kraje vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Republiky Tatarstán Ravila Zaripova.

„Spolupráce mezi Tatarstánem a Jihomoravským krajem je dnes nejdynamičtější spoluprací mezi regionem České republiky a některou částí Ruské federace. Letos v září jsme podepsali smlouvu o vzájemné spolupráci. Na jejím základě už existují podepsané smlouvy a memoranda za sto milionů euro. Jedná se o oblast strojírenství nebo spolupráci vysokých škol. V Kazani jsme otevřeli nový lektorát ruského jazyka. Příští týden se uskuteční v Praze společná schůzka ministrů školství, průmyslu a obchodu, Hospodářské komory a mne jako předsedy Asociace krajů, na které chceme koordinovat vzájemnou výměnu v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Existuje také možnost českých a moravských investic ve speciální ekonomické zóně Alabuga. Novou inspirací, o které jsem jednal, je inspirace informačním systémem. Úroveň elektronizace veřejné správy v Tatarstánu je dnes mnohem dále než v České republice. Lidé mají možnost si velmi jednoduchým způsobem prostřednictvím tabletu, počítače či mobilu vyřešit celou řadu úředních agend, aniž by fyzicky museli na nějaký úřad. Jde o systém, který vyvinula vláda Tatarstánu a dnes se aplikuje v různých částech Ruské federace. Mám zájem, aby kostra tohoto systému byla prezentována také v České republice a nabídnuta všem hejtmanům. Výhodou je, že licenci systému s názvem „Otevřený Tatarstán“ drží vláda Tatarstánu a my jsme schopni jednat o tom, že si vzájemně předáme tyto zkušenosti a možná i jako Jihomoravský kraj získáme licenci. Věřím, že již příští rok jsme schopni prezentovat systém u nás a v souladu s českým právním řádem se pokusíme zpřístupnit našim občanům alespoň některé aplikace ještě v tomto volebním období krajské samosprávy. Pro občany by to znamenalo další zpřístupnění vyřizování si úředních věcí co nejjednodušší formou. Obráceně našim kolegům do Tatarstánu nabízíme desetileté zkušenosti Integrovaného dopravního systému, o které projevili zájem. Na příští rok plánujeme na jižní Moravě Dny Tatarstánu. Chceme, aby se zde Tatarstán představil ve všech oblastech – z hlediska historie, kultury, školství, byznysu. Podobné Dny Jihomoravského kraje následně zorganizujeme v Kazani, “ řekl po jednání hejtman Michal Hašek.
Vicepremiér Zaripov uvedl, že jihomoravské zkušenosti z integrovaného dopravního systému se využijí zejména v milionové Kazani, kde studuje více než dvě stě tisíc studentů. „V Kazani funguje souběžně metro, tramvaje a autobusy. Chceme vytvořit takové podmínky, aby lidé veřejnou dopravu využívali co nejvíce. Velmi zajímavý je pro nás systém jedné jízdenky platné pro všechny druhy dopravy,“ řekl vicepremiér Zaripov.

Tatarstán se nachází v centru Ruské federace na území Východoevropské roviny, na soutoku řek Volhy a Kamy, v centru velké industriální oblasti. Jde o jednu z nejvíce ekonomicky rozvinutých republik Ruska. Jeho metropolí je Kazaň. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Republika vlastní velký vědecký a intelektuální potenciál a disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým a leteckým průmyslem.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK