Stromem roku 2014 je Opatovická borovice

Letošním Stromem roku se stala Opatovická borovice z Blanenska, která v hlasování získala celkem 24 834 hlasů. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v Brně  22. října 2014 za účasti, náměstka hejtmana Stanislava Juránka a radního Jaroslava Parolka.

Letošní již třináctý ročník celostátní ankety Strom roku se stal druhým nejúspěšnějším v historii. Celkový počet hlasů dosáhl bezmála 60 tisíc. Vítěznou borovici v anketě podpořilo téměř 25 tisíc lidí a díky tomu, že je hlasování v anketě zpoplatněné se pro ni podařilo vybrat necelých 74 tisíc korun. Ty město Velké Opatovice využije k ošetření stromů rostoucích poblíž borovice a k novým výsadbám. Zástupci Opatovické borovice převzali v Otevřené zahradě v Brně ocenění Strom roku 2014 a spolu s ním i poukaz na arboristické ošetření stromu. Borovice díky vítězství dostala také jedinečnou příležitost reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.
Přízeň si borovice získala zejména svým netypickým vzhledem, který vévodí zdejšímu zámeckému parku, ale také historií a pověstí s ní spojenou. Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože na lavičce pod ní sedávala poslední majitelka panství hraběnka Julie Herbersteinová. Díky raritnímu větvení se se stromem zase pojí pověst, že se jedná o pětihlavou saň, se kterou bojoval svatý Jiří. Právě jemu je zasvěcen i místní kostel.
Více informací na http://www.nap.cz/Krajina-stromy-a-voda-/Stromem-roku-2014-je-Opatovicka-borovice  
foto JMKfoto JMKfoto JMK