Hejtman přijal velvyslankyni Rumunska


V pátek 24. října 2014 navštívila jižní Moravu velvyslankyně Rumunska v České republice Daniela Anda Grigore Gitman. V prostorách brněnského sídla krajského úřadu velvyslankyni přijal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
„Hovořili jsme zejména o možnostech meziregionální spolupráce, dosavadních zkušenostech Jihomoravského kraje v této oblasti a možnosti spolupráce v regionálním rozvoji i na úrovni Evropské unie. Na příští rok připravíme návštěvu rumunských regionů, budeme jednat s prefekty, vytipujeme oblasti pro možnou spolupráci jak s jižní Moravou, tak s dalšími kraji České republiky. Šlo by zejména o spolupráci v oblasti vysokého školství, podnikání a cestovního ruchu,“ uvedl po jednání hejtman Hašek.
Setkání předcházel pietní akt na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně u památníku rumunských vojáků, kteří padli ve 2. světové válce při osvobozování Moravy. Rumunsko slaví každoročně 25. říjen jako den, ve kterém byla země v roce 1944 osvobozena od nacistické okupace. Rumunští vojáci měli významný podíl na osvobození Moravy, na brněnském ústředním hřbitově je pohřbeno 1569 rumunských vojáků, kteří padli na jaře 1945. 
 
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK