České hlavičky 2014 znají své laureáty

Za přítomnosti radního Jiřího Jandy byly v prostorách krajského úřadu v Brně ve středu 22. října 2014 oficiálně oznámeny výsledky soutěže České hlavičky 2014. Odborná porota složená z významných vědců z univerzit a Akademie věd ČR vybrala v pěti kategoriích celkem 9 nejlepších laureátů.

Cena GENUS, cena společnosti EKO-KOM a.s., se uděluje za nejlepší práce v oblasti přírodních věd, zabývajících se prostředím kolem nás. Porotu nadchly hned dvě práce, kterým udělila 1. místo. Alena Budínská z Gymnázia nad Štolou (Praha 7) se zabývala problematikou chirálních léčiv a jejich účinkem na náš organismus. Práce Tomáše Jora z Gymnázia Jiřího z Poděbrad v Poděbradech mapovala populaci kriticky ohroženého drobného motýla, vřetenušky mokřadní a navrhla opatření, která mají přispět k efektivnější ochraně tohoto vzácného tvora.
Dvě 1. místa byla udělena také v kategorii INGENIUM, která oceňuje práce z oblasti matematiky, elektrotechniky, informatiky a komunikace. Martin Hora z Gymnázia Plzeň se věnoval modelování 1D proudění krve v portálním řečišti jater.
Vojtěch Boček z brněnské SPŠ a VOŠ technické ve své práci představil svůj MultiROM, softwarovou úpravu, která umožňuje uživatelům mobilních zařízení s Androidem instalaci více operačních systémů.
Cena FUTURA, cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, udělovaná za praktické projekty a inovace, letos putuje k Janu Rýznarovi z SPŠ a OA Bruntál. Ten se věnoval hybridním systémům, které jsou trendem současného automobilového průmyslu. Sestrojil i vlastní model na dálkové ovládání.
Kategorie SANITAS, která oceňuje práce a projekty z oblasti přírodních věd, zabývají lidským zdravím, biologickými a chemickými pochody, letos ovládly dvě nadané dívky. Lucie Studená z Gymnázia Jana Keplera (Praha) se zaměřila na retroviry v lidských tkáních a jejich vliv na nádorová onemocnění. Druhou vítězkou je Magdalena Šubrtová z Gymnázia Brno-Řečkovice, jejíž práce se věnovala zkoumání koncových částí chromozomů - telomerám.
Mimořádná cena společnosti SAP a Nadačního fondu Česká hlava byla udělena Lukáši Herudkovi ze SPŠ elektrotechniky a informatiky z Ostravy. Práce se zabývá autonomní řídící jednotkou pro 3D tiskárnu 3D modelů bez potřeby připojení k počítači.
Práce Daniela Štipla z Gymnázia České Budějovice, původně nominovaná v kategorii GENUS, porotu zaujala natolik, že se rozhodla udělit ji zvláštní cenu. Práce si vzala za cíl napomoci boji proti moru včelího plodu navržením nové metody pro jednoduché monitorování stavu infekčního tlaku moru včelího plodu již v počátcích choroby, kdy lze ještě včelstvo zachránit před utracením.

České hlavičky jsou projektem zaměřeným na podporu talentované mládeže - je zaměřen na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy. V rámci soutěže se udělují ceny v pěti kategoriích, o jejichž vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, zástupců vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů. Podrobnosti o soutěži na www.ceskahlava.cz  .

Další podrobnosti jsou ZDE (doc, 176 kB)
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK