Policejní cvičení v Bořím lese u Břeclavi prověřilo postupy při nálezu nevybuchlé munice

Zásah jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému (IZS) JMK při nálezu nevybuchlé munice byl ve čtvrtek 16. října 2014 námětem taktického cvičení „Munice – Boří les“ v Břeclavi-Poštorné.

K cílům cvičení patřilo procvičit postupy jednotlivých složek IZS JMK a jejich koordinaci a to i v případech nálezu munice na obtížně přístupných místech včetně případů s nutností použití dýchacích přístrojů.
Místo cvičení bylo vybráno záměrně - v Bořím lese měla německá armáda za druhé světové války továrnu na munici. Zlikvidována byla neodborně tím, že ji vojáci vyhodili do povětří. Do okolí tak byly rozmetány pumy, granáty a další nebezpečný materiál, který může být i dnes plně funkční. Pyrotechnici v uplynulých letech vyčistili od munice asi 250 hektarů pozemků v okolí lesa. V jeho zbytku jsou ale stovky dalších granátů. Část munice je tak nebezpečná, že ji nelze po nalezení ani odvézt k likvidaci. Od července 2011 se našlo v Bořím lese asi 300 kusů munice, kterou pak zlikvidovali pyrotechnici.