Ministr Němeček: Mzdové tarify ve zdravotnictví se zvýší

Ve středu 8. října 2014 se uskutečnila pracovní návštěva ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na Hodonínsku, během které ho doprovázel hejtman Michal Hašek a místopředseda Senátu Zdeněk Škromach.

Ministr Němeček zavítal nejprve do Lázní Hodonín, kde si spolu s vedením lázní prohlédl balneoprovoz, vanové koupele i rehabilitace. Seznámil se rovněž s investicí „Denní lázně Bliss Day Spa“ a diskutoval o rozvoji lázeňství v souvislosti se změnami v seznamu lázeňské péče.

Další zastávkou hejtmana Michala Haška a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka byla Nemocnice TGM Hodonín. V této příspěvkové organizaci kraje s vedením nemocnice debatovali o koncepci veřejného zdravotnictví v Jihomoravském kraji. Závěrečným bodem programu byla návštěva Nemocnice Kyjov.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček oznámil na tiskové konferenci v Kyjově zvýšení mzdových tarifů pracovníků ve zdravotnictví. „Chceme přidat lidem, ale zároveň musíme najít takový model, který by nerozkolísal systém veřejného zdravotnictví. Po analýzách jsem dospěli k zodpovědnému rozhodnutí, že jsme schopni navýšit platové tarify o pět procent všem pracovníkům ve zdravotnictví v republice. Znamená to náklady přibližně 3,5 miliardy korun. Navýšení půjde po dvou cestách – ta jednodušší bude u příspěvkových organizací státních, krajských či městských, zde půjde o nařízení vlády. U obchodních společností toto navýšení budeme řešit ve spolupráci s Asociací krajů,“ řekl ministr Němeček. Jak uvedl, v rámci úhradové vyhlášky hejtmani budou garantovat, že tyto prostředky dorazí do zdravotnictví. „Investice do lidí je klíčová, dáváme signál, že si vážíme pracovníků ve zdravotnictví. Regionální zdravotnictví je důležité, lidé často regionální nemocnice navštěvují jako nemocnice prvního sledu a hodně záleží, jak kvalitní péči zde dostanou,“ řekl ministr. Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že nová úhradová vyhláška vytvoří takový finanční prostor, že kraje budou moci garantovat navýšení tarifů.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK