Dobrovolní hasiči obdrželi šestici vozidel, dýchací přístroje a radiostanice

Jihomoravský hejtman Michal Hašek se v úterý 30. září 2014 v Tišnově zúčastnil předání použité mobilní požární techniky a věcných prostředků požární ochrany sborům dobrovolných hasičů.

Hejtman Michal Hašek spolu s krajským ředitelem Hasičského záchranného sboru (HZS) Jiřím Pelikánem v prostorách Vzdělávacího zařízení Krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru JMK předali sborům dobrovolných hasičů celkem šest vozidel, na 80 kusů dýchacích přístrojů a 17 radiostanic. Klíče od vozidel hejtman předal dobrovolným hasičům ze Žarošic (vozidlo RZA), Hostěradic (CAS 32 T148), Černé Hory (CAS K25 LIAZ), Moravského Krumlova - Rakšic (CAS 15 MAN), Litobratřic (V3S) a Brumovic (CAS K25 LIAZ).

„Jsem rád, že zde dochází k neformální spolupráci hasičů profesionálních a dobrovolných. Profesionálním hasičům jsem předal novou techniku, která byla nakoupena v souvislosti se stavem nebezpečí. Bohužel v těchto okamžicích stále na části území jižní Moravy hrozí sesuvy a řeší je Hasičský záchranný sbor. Hovořil jsem dnes také o novém dotačním programu pro dobrovolné hasiče. Byly zde pochybnosti, zda není lepší podporovat profesionály – ti jsou zřizováni státem a platí je ministerstvo vnitra ze svého rozpočtu. Dobrovolní hasiči jsou ale závislí na možnostech jednotlivých obcí a ne každá z 673 obcí na jižní Moravě má dostatek prostředků na nová auta, na opravu hasičských zbrojnic, na pořízení dýchacích přístrojů a další techniky. Jihomoravský kraj proto od roku 2009 přispívá dobrovolným hasičům částkou 30 milionů korun ročně. V příštím roce to bude milionů padesát, pětadvacet bude nadále na techniku a pětadvacet milionů na úpravu hasičských zbrojnic. Myslím si, že musíme ocenit, že hasiči – profesionální i dobrovolní – nastupují na místa, ze kterých my civilové prcháme. Nasazují svůj život a zdraví, aby nás zachránili, ochránili veřejný či soukromý majetek. Myslím si, že tyto peníze z krajského rozpočtu si hasiči jednoznačně zaslouží,“ konstatoval při slavnostním předávání hejtman Michal Hašek, který od Hasičského záchranného sboru obdržel tablet vybavený systémem GINA - lokátorem aktuálního nasazení jednotek.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK