Politická rada Centrope schválila podporu urychlenému dobudování plnohodnotného dálničního spojení Brna a Vídně

Politická rada Centrope, zahrnující regiony a města ČR, Rakouska, Slovenska a Maďarska, schválila na jednání 23. září 2014 v Brně na návrh jihomoravského hejtmana Michala Haška a zástupců Dolního Rakouska v rámci společného plánu rozvoje dopravní infrastruktury podporu urychlenému dobudování plnohodnotného dálničního spojení Brna a Vídně ve smyslu mezivládní úmluvy ČR a Rakouska uzavřené v roce 2009.

„Dálnice Vídeň – Brno je v závěrech centrope ukotvena s vysokou prioritou. Ačkoliv je realizace této důležité infrastruktury TEN v první řadě v národní kompetenci, využijí partneři centrope všechny možnosti, aby urychlili realizaci tohoto důležitého dálničního projektu,“ řekl hejtman Michal Hašek. Návrh podpořili v diskusi z dotčených zástupců primátoři Vídně, Brna i zástupci Dolního Rakouska a Jihomoravského kraje.
Summitu nejvyšších politických představitelé krajů a měst tvořících středoevropský přeshraniční region předsedali hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Účastníci politického summitu v Brně hodnotili aktivity českého předsednictví 2014 a zprávu o naplňování Strategie centrope 2013+, což je dokument, který stanovuje cíle pro vybudování silného a konkurenceschopného regionu v srdci Evropy. Jde zejména o čtyři oblasti: infrastruktura, kultura a cestovní ruch, znalostní region a lidský kapitál.

Region Centrope vytváří od roku 2003 celkem 16 partnerů – měst a regionů – ze čtyř zemí: ČR, Slovenska, Rakouska a Maďarska. V ČR jsou členy Jihomoravský kraj a statutární město Brno, status pozorovatele má Kraj Vysočina.

 Podrobná tisková zpráva ZDE (doc, 436 kB)
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK