Odtěžovací práce ve Strachotíně pokračují, v Dolních Věstonicích se objevily nové trhliny

Průběhem záchranných prací ve Strachotíně a Dolních Věstonicích po víkendových sesuvech půdy se dnes ve středu 17. září 2014 na obecním úřadě ve Strachotíně zabýval Krizový štáb Jihomoravského kraje pod vedením hejtmana Michala Haška.

„Zde ve Strachotíně pokračují práce při odtěžení půdy nad ohroženými rodinnými domy dobře, pomáhá i počasí. Půjde-li odtěžování zeminy rychleji, obyvatelé evakuovaných domů by se mohli vrátit zpět i dříve než za deset dnů. Naopak nové problémy se objevily v Dolních Věstonicích, naštěstí ne v zastavěném území. Informace o nových trhlinách od speciální policejní jednotky budeme prověřovat, nasadíme i dron s kamerou, abychom viděli věci z perspektivy a vyhodnotili, jaké jednotky bude třeba povolat. Během dneška začnou být také prováděny sondy z hlediska dlouhodobého řešení. Byl jsem informován o povodňové situaci na území jižní Moravy. V příštích dnech zasažená místa navštíví předseda vlády a ministr vnitra. Jsem velmi rád, že se oba osobně přesvědčí o situaci v Jihomoravském kraji a to nejen tady ve Strachotíně. Stát nám pomáhá, chtěl bych ještě jednou poděkovat za rychlou a účinnou pomoc. Odpoledne bude krizový štáb vyhodnocovat informace z Dolních Věstonic,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Jak uvedl velitel zásahu hasičů Michal Hlavička, práce ve Strachotíně probíhají ve spolupráci se statikem, nedochází k žádnému odpadávání zeminy. „Byly odstraněny náletové dřeviny, práce je tak rychlejší. Prostředky, které máme na místě, jsou dostačující,“ uvedl Michal Hlavička.