V Bulharech hrozí zřícení svahu, je možné rozšíření stavu nebezpečí

Ve Strachotíně ve středu 17. září 2014 odpoledne zasedal Krizový štáb JMK. Hejtman Michal Hašek po jeho skončení řekl, že se nyní řeší nový problém v obci Bulhary na Břeclavsku.

„Několik roků tam ujíždí svah u řeky Dyje, vlivem víkendových dešťů došlo k novým sesuvům. Jedná se o sérii pěti či šesti rodinných domů stojících na svahu, který postupně ujíždí. Povolal jsem odborníky statiky z VUT Brno, kteří nyní individuálně zhodnotí stav u jednotlivých nemovitostí v dotčené lokalitě. V 19 hodin zasedne v Bulharech za mé účasti Krizový štáb Obce s rozšířenou působností Břeclav, kde vyhodnotíme zjištění a doporučení odborníků. Z mého pohledu je situace vážná. Pokud mě požádá starosta obce s rozšířenou působností Břeclav o rozšíření vyhlášeného stavu nebezpečí, jsem připraven okamžitě svolat Bezpečnostní radu kraje a po projednání dnes večer vyhlásit stav nebezpečí i v obci Bulhary. Shodou náhod včera podle smlouvy začala realizace projektu sanace území v Bulharech financovaná státem a obcí,“ uvedl hejtman Hašek. „Zde ve Strachotíně je stabilizovaná situace, nadále postupují odklízecí práce, zvýšil se počet nákladních aut, která plynule odvážejí zeminu. Avizovaná trhlina na území Dolních Věstonic není nebezpečná, leží mimo zastavěné území, v tuto chvíli není pro nás prioritou. Rád bych v této souvislosti ocenil práci a komunikaci s policií a poděkoval za ni prostřednictvím zde přítomného policejního prezidenta Tomáše Tuhého,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Policejní prezident ubezpečil, že policie bude i nadále střežit všechna rizika, která hrozí. Ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán uvedl, že ve Strachotíně bylo zatím odtěženo přibližně 1200 kubíků zeminy. „Současně připravujeme geotextilii a kotvící hřeby, které v okamžiku, kdy bude hrozící sesuv odstraněn, použijeme na zpevnění nově vzniklého svahu. Toto zpevňování zahájíme v pátek nebo v sobotu. Chystáme převoz vrtné soupravy z Hlučína do Bulhar, kde bychom od zítřka zahájili sondy, které by měly hlídat situaci a dát informace o pohybu svahu,“ řekl Jiří Pelikán.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK