Ve Strachotíně začala pracovat speciální technika

Vláda poskytne Jihomoravskému kraji v souvislosti s vyhlášeným stavem nebezpečí 10 milionů korun. Taková byla úvodní informace hejtmana Michala Haška po odpoledním jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje dnes v úterý 16. září 2014 ve Strachotíně.

„Poděkoval jsem premiérovi Sobotkovi i ministru financí Babišovi, tyto prostředky využijeme na zvládnutí neodkladných zabezpečovacích prací. V Dolních Věstonicích je situace stabilizovaná, od zítřka budou na místech sesuvu osazeny sondy. Silnice z Dolních Věstonic do Pavlova bude po dobu měření a budování nápravných opatření trvale zneprůjezdněna. V mezičase bude od pondělí 22. září budována jako náhradní komunikace takzvaná páteřní cesta v délce přibližně 2,5 kilometru. Jihomoravský kraj na tuto komunikaci přispěje částkou 3 milionů korun. Práce budou realizovány v režimu stavu nebezpečí, tedy okamžitě. Chceme co nejdříve zajistit dobrou dostupnost občanů obou obcí,“ řekl hejtman Michal Hašek. „Zde ve Strachotíně začne za chvíli pracovat speciální hasičská technika, vše je konzultováno se statikem a geologem. Podle jejich stanovisek bude korigován průběh prací. Tyto práce budou probíhat přibližně sedm až deset dnů, po tuto dobu bude oblast evakuována a prostor zásahu bude střežit policie,“ uvedl hejtman Hašek.

Podle krajského hasičského ředitele Jiřího Pelikána budou nasazeny tři nákladní tatry z hlučínského hasičského útvaru, jednu tatru zapůjčí Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. „Odklízení svahu bude pokračovat dnes až do setmění, zítra začnou práce hned od sedmi hodin,“ řekl Jiří Pelikán. Krajský policejní ředitel Leoš Tržil ujistil, že Policie ČR bude střežit prostor zásahu i všechny komunikace, kde nadále hrozí sesuv půdy.

foto JMK