Jednal Krizový štáb Jihomoravského kraje, odpoledne začne odtěžování písku z podmáčeného lomu

Na dnešní (16. září 2014) společné ranní schůzce geologů a hasičů ve Strachotíně se posuzovaly možnosti řešení problému nebezpečí sesutí stěny nad evakuovanými rodinnými domy. Následně v budově strachotínského obecního úřadu jednal pod vedením hejtmana Michala Haška Krizový štáb Jihomoravského kraje se starosty Strachotína, Dolních Věstonic a Pavlova, zástupců obcí s rozšířenou působností Hustopeče a Mikulov, hasičů a policie k aktuální situaci po vyhlášeném stavu nebezpečí.

„Přes noc už v Dolních Věstonicích pracovala jednotka Záchranného praporu Hasičského záchranného sboru ČR z Hlučína, zabezpečila sesutý svah pod silnicí v Dolních Věstonicích, zde je situace stabilizovaná. Silnice z Dolních Věstonic do Pavlova bude neprůjezdná nejméně několik týdnů, kraj proto pomůže s úhradou zpevnění polní cesty, která by zachovala spojení mezi oběma obcemi. Po dohodě s Hasičským záchranným sborem se našla těžká technika, která se pokusí zvládnout situaci zde ve Strachotíně. Kolem poledne dorazí sem do obce a po kontrole statika začnou terénní práce. Policie v této souvislosti uzavře některé komunikace i cyklostezky, chceme dosáhnout toho, aby se v oblasti pohybovali pouze členové jednotek Integrovaného záchranného systému. Dobrou zprávou je, že by nemělo pršet, situaci stále monitorujeme, přeji si, aby hladiny řek už nestoupaly. Můj velký dík patří všem záchranářům, profesionálním i dobrovolným, zároveň prosím o shovívavost všechny, kterých se omezení a práce dotknou,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Jak řekla starostka Strachotína Lucie Danihelová, v části evakuované obce je už obnovena dodávka plynu, uzavřena je cyklostezka Strachotín – Pouzdřany. Ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán upřesnil, že množství odtěženého písku bude představovat asi tři tisíce metrů kubických. „Pro představu jde asi o tři sta nákladních tater, skrývka bude probíhat asi po patnácticentimetrových vrstvách, aby nedošlo k dalšímu sesuvu půdy. Před odpoledním započetím prací budou dveře a okna rodinných domů provizorně zabezpečeny,“ řekl jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.

Další jednání Krizového štábu Jihomoravského kraje se uskuteční ve Strachotíně dnes v 15 hodin odpoledne.
foto JMKfoto JMKfoto JMK