Hejtman svolal Povodňovou komisi kraje, v Jevišovicích jsou zaplavené rodinné domy

V Jevišovicích na Znojemsku se v neděli 14. září 2014 vylila z koryta řeka Jevišovka a zaplavila zhruba dvacet rodinných domů. Na místě zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému kraje, přítomen je také hejtman Michal Hašek.

„Podle pamětníků se tady od rok 1966 tolik vody neobjevilo. Budou zapotřebí čerpadla a vysoušeče. Hovořil jsem s ministrem vnitra Milanem Chovancem a probírali jsme aktuální situaci. Poděkoval jsem za nabídku pomoci, zatím vše zvládá krajský záchranný systém,“ řekl hejtman Hašek. Jevišovice podle něj zasáhla stoletá voda. Znamená to, že obdobná situace se opakuje za tisíc let asi desetkrát, ale nelze spoléhat na pravidelné rozestupy ani určit časový odstup.
„Povodňové nebezpečí hrozí i na jiných místech kraje, jsem v kontaktu s vodohospodáři, kteří mne pravidelně informují o aktuálním dění. V 17 hodin se zúčastním povodňové komise ORP Znojmo, na devatenáctou hodinu jsem svolal Povodňovou komisi Jihomoravského kraje,“ řekl hejtman Hašek.

Jevišovka se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity už v neděli ráno. Stav ohrožení byl i na přítoku vodního díla Výrovice na Znojemsku. V Blížkovicích na Znojemsku se zase vylila voda z rybníka a poškodila hráz.
Od sobotního večera přechází přes území jižní Moravy srážková fronta s extrémními úhrny srážek. Srážkoměr v Dolních Věstonicích naměřil do nedělního rána za 24 hodin 135 milimetrů. Právě v Dolních Věstonicích se vlivem deště sesunul svah pod silnicí. Půda zavalila rybářskou oblast s karavany. Komunikace je kvůli hrozícímu zhroucení uzavřená.