Zástupci krajů ČR s čínskými partnery podepsali „Memorandum o založení Asociace guvernérů Čínské lidové republiky a reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy“

Představitelé českých a čínských regionů ve čtvrtek 28. srpna 2014 podepsali v Císařském salónku Lobkovického paláce Pražského hradu Memorandum o založení Asociace guvernérů Čínské lidové republiky a reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy.

„Jedná se o položení prvního stavebního kamene vzájemné spolupráce, která jak doufáme, přinese našim společnostem nové trhy, zvýšení prosperity České republiky a zvýšení zaměstnanosti,“ sdělil po podpisu dohody předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) a dodal, že v zemích jako je Čína je nutné, aby české společnosti dostaly podporu od politických reprezentantů naší země. „České společnosti jsou bohužel ohroženy reakci EU na ukrajinskou krizi a je nutné jim pomáhat v hledání nových odbytišť,“ řekl Hašek.
Asociaci krajů České republiky na fóru zastupují delegace většiny krajů vedené hejtmany v čele s předsedou Asociace krajů a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Kraje v rámci fóra prezentují své regiony jako místa investičních příležitostí a jako atraktivní destinace pro turistiku. Hlavním smyslem je představit příležitosti pro spolupráci českých krajů a čínských provincií.

Regiony střední a východní Evropy na jednání LLM zastupuje například makedonský ministr zahraničních investic Bill Pavleski, litevský náměstek ministra vnitra Elvinas Jankevičius či státní sekretář ministerstva pro místní správu a lokálních samospráv Republiky Srbsko Ivan Bošnjak. Svoje delegace vysílají i nejrůznější centrální úřady a instituce čínské administrativy. Do ČR tak mimo jiné zavítají autoři čínských ekonomických a hospodářských reforem z Development Research Center State Council. Čína také do zahraničí vysílá největší delegaci regionálních vlád ve své historii a svoji účast na úrovni guvernér nebo viceguvernér potvrdilo 15 čínských provincií a samosprávných měst na úrovni provincií (Fujian, Gansu, Guangdong, Hainan, Hebei, Henan, Chongqing, Jiangsu, Liaoning, Peking, Shandong, Sichuan, Tianjin, Xinjiang a Zhejiang).

Na CIF míří také více než 300 podnikatelů ze všech oblastí česko-čínské, resp. středoevropsko-čínské spolupráce. Mezi hosty se tak objeví nejvyšší představitelé obřích čínských korporací a společností China CEFC Energy Company Limited, CITIC Group a CITIC CK, China Eastern, Sinopharm Group, TCL Group, Reignwood, China Investment Corporation (CIC), China International Capital Corporation (CICC), GL Capital, EXIM Bank, CYTS, Spring Tour nebo COSCO.

Zastoupeno je čtrnáct zemí střední a východní Evropy a jejich regionálních samospráv. Jednotlivé samosprávné oblasti pak reprezentují také podnikatelé (celkem jde o téměř dvě stovky politiků a podnikatelů).

foto JMKfoto JMKfoto JMK