Michal Hašek: Dalším partnerem jižní Moravy v Číně bude provincie Hainan

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek jedná ve středu 27. srpna 2014 v brněnském sídle Jihomoravského kraje s představiteli čínských provincií Xinjiang a Hainan. Na jednání, které se koná v předvečer pražského Čínského investičního fóra, se prezentuje také Krajská hospodářská komora a Regionální agrární komora.


„Jsem rád, že jsme dnes začali debatu o spolupráci jižní Moravy s provincií Hainan, je to náš druhý partner v Čínské lidové republice vedle už potvrzeného partnerství s provincií Guangdong,“ řekl hejtman Michal Hašek. Jak uvedl, jde o dvě nejdynamičtější provincie, obě shodou okolností leží na jihovýchodě země. Provincii Hainan tvoří ostrov u jižního pobřeží Číny, má přezdívku čínská Havaj a je zajímavou turistickou destinací. „Jednali jsme o spolupráci v oblasti průmyslu, turistiky a cestovního ruchu. Obdržel jsem oficiální pozvání společně s delegací jihomoravských podnikatelů, vytipujeme konkrétní témata pro rozvoj spolupráce, podle které sestavíme delegaci kraje. Nechceme žádný obecný dokument, ale jasně definované oblasti spolupráce, které předložím jihomoravskému zastupitelstvu ke schválení. Chceme nabídnout to nejlepší z jižní Moravy z hlediska cestovního ruchu, hovořili jsme o jihomoravském lázeňství a památkách a vinařství. Jde o to vytvořit čínským turistům zde co nejlepší program, mám zájem, aby v kraji pobyli více než jeden den, aby se seznámili s památkami, navštívili například vinařské sklepy. Vidím v tom velký potenciál. Chci maximálně otevřít dveře jihomoravským vinařům na čínský trh s vínem, který se začíná dynamicky rozvíjet. Hodlám čínským partnerům nabídnout možnost, aby jejich studenti studovali na naší střední vinařské škole a jednat s Mendlovou univerzitou, aby obdobně mohli několik stipendijních míst připravit pro čínské vysokoškolské studium spojené s vinařstvím a vinohradnictvím,“ uvedl na brífinku po jednání s delegací provincie Hainan hejtman Michal Hašek.

Vedoucí delegace provincie Hainan Li Xiansheng představil hlavní oblasti možné spolupráce. „Hovořili jsme o spolupráci v oblasti vzdělávání, zemědělství, cestovního ruchu, doufám, že se tato témata ještě rozšíří. Před chvílí jsem dostal od pana hejtman darem model traktoru Zetor. Doufám, že se podaří jako tento Zetor, tak i jihomoravské víno dostal k nám na Hainan. Naše jednání zatím nebude stačit k tomu, aby se česká veřejnost mohla seznámit s provincií Hainan, čeká nás ještě řada vystoupení v médiích a spousta práce,“ řekl Li Xiansheng.

Při jednání představitelé kraje představili hostům z Čínské lidové republiky památky jižní Moravy, ale také vinařství. Odpolední část programu tvoří mj. návštěva Lednicko-valtického areálu.
foto JMKfoto JMK