Hašek se dohodl s Babišem

Předseda Asociace krajů ČR dnes jednal s ministrem financí vlády ČR Andrejem Babišem.


 Po jednání k závěrům schůzky 26. června 2014 předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek uvedl: „Uzavřeli jsme předběžnou dohodu na financování krajů v příštím období. ČR bude kofinancovat krajské projekty z fondu EU ve výši 10% esf a 5% erdf (ročně pro kraje navíc cca 1 miliarda korun, celkem 5 miliard korun). Během jednání jsme kladli důraz mimo jiné i na financování sociálních služeb a dohoda zní, že dojde k dorovnáni peněz na sociální služby v návrhu rozpočtu 2015 na 7,2 miliardy a fix na 3 roky v rozpočtovém výhledu (v letech 2015-17 navíc 140 milionů korun každý rok oproti nynějšímu návrhu)."

Dalším tématem jednání pak bylo financování regionální železniční dopravy. K tomu Michal Hašek uvedl: „Shodli jsme se na úplném respektovaní memoranda o financování regionální železniční dopravy včetně inflace. Pro rok 2015 je to navíc 120 milionů korun oproti nynějšímu návrhu a částka poroste.“
Jednou z priorit je pro kraje nastavení rozpočtového určení daní. Po jednání s Andrejem Babišem k tomu Hašek řekl: “Ministr financí slíbil návrat ke koeficientu 8,92 od 1. ledna 2016 (modelem dle výběru daní roku 2013 navýšení přijmu krajů o cca 4 miliardy korun). Dohodli jsme se na vzniku společné skupiny ministerstva financí, ministerstva vnitra, Asociace krajů a Svazu měst a obcí k revizi příspěvku na výkon státní správy – Asociace krajů ČR požaduje spravedlivou úhradu odpovídající skutečně odvedené práci. Výsledek považuji za realistické maximum, kterého jsme mohli dosáhnout,“ uzavřel předseda Rady Asociace krajů Michal Hašek.