Kraj schválil novou Regionální inovační strategii, která jej dovede na technologickou špičku

Jihomoravští zastupitelé schválili 19. června 2014 již čtvrtou generaci Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje (RIS JMK). Ta má za cíl maximalizovat přínos nedávno vybudované výzkumné infrastruktury pro celý region. Novinkou je zaměření na prioritní obory s největším potenciálem pro rozvoj.

„Jižní Morava má silnou tradici ve strojírenství. V poslední době se stává také centrem výzkumu v oblasti elektrotechniky, IT a biotechnologií. Svá vývojová centra tu mají špičky v elektronové mikroskopii a firmy zabývající se počítačovou bezpečností. Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje tedy hodně staví na našich silných stránkách,“ vysvětluje novinky ve čtvrté generaci dokumentu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Jihomoravský kraj v minulosti úspěšně čerpal přes 17 miliard korun z evropských fondů na budování infrastruktury pro špičkový výzkum. Vznikl tak například Středoevropský technologický institut (CEITEC) v Brně nebo Kompetenční centrum INTEMAC v Kuřimi.

„Brno a jižní Morava jsou otevřeny spolupráci mezi firmami a vědci. Infrastruktura je vybudovaná a je teď na čase ji maximálně využívat. Menší a střední firmy z celého kraje se nyní snadno dostanou k přístrojům a vybavení, které jim pomohou jejich podnikání rychleji rozvíjet,“ chválí si dosavadní výsledky RIS JMK brněnský primátor Roman Onderka.

Právě dopad i na menší města a obce v kraji se líbí také hejtmanu Haškovi. „Mimo Brno se nachází nespočet malých šikovných firem. I ty nyní mohou využívat vybudovanou infrastrukturu nebo spolupracovat s brněnskými výzkumníky. To má i dopady na zaměstnanost.“ Zahraniční firmy přilákané budovanými infrastrukturami do Brna vytvořily přes 16 tisíc pracovních míst. Dalších 600 jich vzniklo díky podpoře začínajících firem.

„Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje je dlouhodobý plán k zajištění konkurenceschopnosti Jižní Moravy. Jihomoravský kraj byl první, který takový dokument již v roce 2001 zpracoval. Dnes jej musí zpracovávat všechny regiony žádající o evropské dotace, nově je nezbytnou podmínkou k jejich čerpání,“ vysvětluje důležitost dokumentu manažer RIS Petr Chládek a dodává, že díky třináctiletým zkušenostem má jižní Morava značný náskok.

O RIS JMK
Vznikla v roce 2001 jako strategický dokument Jihomoravského kraje. Jedná se o dlouhodobý plán k zajištění jeho konkurenceschopnosti. Čtvrtá generace dokumentu se soustředí na posílení klíčových oblastí jihomoravského průmyslu: strojírenství, elektrotechniku, přesné měřicí přístroje, počítačovou bezpečnost a na biotechnologie. Důraz je nyní kladen na maximální využití existující, nově vybudované výzkumné infrastruktury a podporu nemetropolitních regionů.

Více informací o RIS JMK najdete na webu www.risjmk.cz