Do oblastí Srbska postižených povodněmi míří další pomoc Jihomoravského kraje ve výši 2 milionů korun

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje na svém zasedání ve čtvrtek 19. června 2014 schválilo dar ve výši dvou milionů korun oblastem v centrálním Srbsku, které postihly v minulý měsíc záplavy a přívalové deště.

„Situace v Srbsku připomínala povodně u nás v roce 1997, jsem rád, že se podařilo ve spolupráci s pracovníkem kanceláře kraje pro meziregionální spolupráci zmapovat situaci přímo na místě a pomoci tam, kde to bude nejvíce zapotřebí,“ řekl náměstek hejtmana Roman Celý.
Na odstranění následků po ničivých záplavách a přívalových deštích v Šumadijském okruhu je konkrétně určeno opštině Topola 910 000 korun, opštině Arandjelovac 340 000 korun, opštině Lapovo 80 000 korun, opštině Rača 60 000 korun a městu Kragujevac 610 000 korun.
Tyto prostředky jsou určeny na zprovoznění studní a přečerpávací stanice v Lapovu, opravu místních silnic v Rači, opravu zničeného rodinného domu a vodovodu v Topole, opravu šesti zničených rodinných domů v Arandjelovci, opravu vodovodní sítě ve vesnici Stragari a silnici v samotném Kragujevci.

Hned na začátku povodní uvolnila Rada Jihomoravského kraje částku 200 tisíc korun na nezbytnou prvotní pomoc. Zároveň hejtman Michal Hašek vyslal do Srbska vodní záchranáře z VZS Nové Mlýny a Brno-střed jako pomoc kraje, která byla koordinována s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR.
foto JMKfoto JMK