Michal Hašek: V Kazani vznikne lektorát češtiny

Závěrečnou část návštěvy delegace Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem v Republice Tatarstán představovalo ve středu 18. června 2014 jednání delegace kraje se zástupci Kazaňské státní energetické univerzity a Kazaňské Povolžské federální univerzity.

„Cílem bylo navázání spolupráce mezi Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu a Kazaňskou Povolžskou federální univerzitou ve věci zřízení lektorátu českého jazyka. Ten vznikne od příštího akademického roku,“ řekl hejtman Hašek. „O výsledcích třídenní mise jsem dnes po obědě znovu hovořil s prezidentem Republiky Tatarstán za účasti předsedy vlády a místopředsedy vlády pro ekonomiku. Věřím, že přinesou prospěch oběma regionům i našim firmám,“ uvedl Michal Hašek.

Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu provozuje od akademického roku 2009/2010 v rámci projektu Internacionalizace jihomoravských vysokých škol hned několik lektorátů českého jazyka. V Ruské federaci takovýto lektorát už v současnosti existuje v Chanty-Mansijsku, Uljanovsku a Iževsku. Pracovní náplní lektora českého jazyka je výuka českého jazyka místních vysokoškolských studentů, vedení českého kulturního centra, propagace programu Internacionalizace mezi tamními studenty a v neposlední řadě pomoc uchazečům při přihlašování do programu Internacionalizace.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMK