Zástupci Asociace krajů jednali s vládou

V Praze se v pondělí 9. června 2014 sešli zástupci Asociace krajů ČR vedení předsedou asociace Michalem Haškem s vládou ČR a jejím předsedou Bohuslavem Sobotkou.

Hlavním tématem společného jednání hejtmanů a vlády byl postoj hejtmanů k státnímu rozpočtu pro rok 2015, jejich připomínky k rozpočtovému určení daní, k financování sociálních služeb, případně k Evropským fondům a spolufinancování projektů.

„Kraje budou s kabinetem dál jednat o chystaných programech na čerpání peněz z EU,“ uvedl po jednání předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. „Shoda panuje na tom, aby pravidla pro čerpání peněz byla jednotná a platila celé sedmileté období. Kraje v současnosti musí projekty financované z peněz EU spolufinancovat 15 procenty vlastních peněz, obce jen pěti procenty,“ dodal předseda AKČR.
Dalším tématem jednání byla změna v rozpočtovém určení daní. Příjmy krajů z daní by se měly vrátit do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na výnosech z daní snížen. Zatím není jasné, zda změna nastane od roku 2016 nebo v postupných krocích již od příštího roku. Na tiskové konferenci po jednání vlády s Asociací krajů to uvedl předseda Asociace krajů Michal Hašek. „Cílový stav a vůle vlády je vrátit se na stav roku 2011. Nicméně zatím z materiálu ministerstva financí vyplývá, že by to mělo být od roku 2016. Možná by byla i dřívější úprava v postupných krocích, ale je to předmětem jednání,“ uvedl Michal Hašek
Významnou pozornost pak věnoval Michal Hašek a ostatní hejtmani při rozhovoru se členy vlády problematice převodu sociálních služeb ze státu na kraje. „Kraje jsou připraveny převzít od příštího roku financování sociálních služeb. Chtějí ale ve střednědobém výhledu zafixovat částku, kterou jim stát na tyto účely poskytne,“ řekl po jednání Asociace krajů ČR s vládou šéf hejtmanů Michal Hašek. Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude vláda s kraji na přípravě převodu sociálních služeb dále spolupracovat.
Podle Haška se na sociální služby počítá příští rok s částkou 7,1 miliardy korun. "Náš požadavek je, jestli by to bylo možné fixovat střednědobým výhledem," uvedl Hašek. Hejtmani podle Haška s ministry také krátce diskutovali o tom, kdo bude příjemce dotací na sociální služby kontrolovat. Podle Haška by kraje neměly kontrolovat své vlastní organizace, tam bude mít pravomoc ministerstvo práce a sociálních věcí.
Podobně důležité je pro hejtmany téma financování regionálních železnic. Vláda se dohodla s kraji na financování železniční dopravy s tím, že peníze ke krajům poputují na základě platného memoranda mezi kabinetem a kraji. Memorandum o dopravní obslužnosti uzavřeli kraje s vládou Jana Fischera a Českým drahami. To stanovilo pro rok 2010 dotace ve výši 2,649 miliardy Kč s tím, že částka by měla být do roku 2019 krajům poskytována s inflačním navýšením. K němu ovšem fakticky nedocházelo. Podle premiéra se vláda pokusí v rámci rozpočtu najít peníze na navýšení o inflaci.
Integrovaný záchranný systém a podpora krajů jeho složkám byla dalším tématem, ke kterému se hejtmani vyjadřovali a v rámci diskuse o státním rozpočtu a podpořili ministerstvo vnitra ve snaze udržet, případně navýšit kapitolu rozpočtu ministerstva vnitra pro složky IZS.
Premiér zástupce krajů ujistil, že vláda nechystá žádné škrty, které by se dotkly integrovaného záchranného systému. Hejtmani si totiž v minulosti stěžovali na to, že museli na konci roku dotovat policisty i hasiče. "Jsem rád, že toto období skončilo. Hejtmani budou nyní více pomáhat dobrovolným složkám," doplnil Hašek
Zástupci krajů v průběhu jednání několikrát ocenili skutečnost, že tato vláda přistupuje ke společným jednáním odpovědně a že na rozdíl od pravicových vlád respektuje kraje a jejich názory na řešení jednotlivých problémů.
 

foto JMKfoto JMK