V Brně bylo otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti

V úterý 13. května 2014 bylo v Brně oficiálně otevřeno Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Otevření centra se za přítomnosti předsedy vlády Bohuslava Sobotky zúčastnil náměstek hejtmana Václav Božek.

Národní centrum kybernetické bezpečnosti v Brně, jehož úkolem je odrážet počítačové útoky, které by mohly ochromit nebo omezit činnost státních institucí, zřizuje Národní bezpečnostní úřad ČR. Oprava jeho sídla v Mučednické ulici přišla na 34 milionů, technické zabezpečení na 6,5 milionu a vybavení počítačovou technikou na 38 milionů korun.

Informační a komunikační technologie s důrazem na kybernetickou bezpečnost jsou jedním ze čtyř klíčových průmyslových odvětví definovaných v rámci Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje. Jižní Morava je centrem výzkumu a vývoje v oblasti kybernetické bezpečnosti, studuje zde přibližně 5000 studentů v oborech informační a komunikační technologie. Působí zde Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, která je součástí centra excelence IT4Innovations (v Brně se realizují dva ze šesti výzkumných programů, jeden z nich zaměřený na bezpečnost informačních a komunikačních technologií) a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity - bezpečnostní tým CSIRT-MU (Computer Incident Response Team, první akreditovaný tým pro řešení bezpečnostních incidentů na univerzitě v ČR). V Brně sídlí mj. společnost AVG Technologies, která má desetiprocentní podíl na světovém trhu antivirových programů.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK