Pietní akt u pomníku Rudé armády

Na dvou místech moravské metropole uctili ve čtvrtek 8. května 2014 představitelé kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem památku obětí druhé světové války.

Zástupci kraje nejprve dopoledne spolu s představiteli Statutárního města Brna, Svazu bojovníků za svobodu, brněnského diplomatického sboru, a dalších institucí a organizací položili věnce u památníku v Kounicových kolejích. V odpoledních hodinách vzpomínkový program vyvrcholil pietním aktem u pomníku Rudé armády na čestném pohřebišti v Brně-Novém Lískovci. Květinové dary zde položili představitelé Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem, pamětníci osvobozeneckých bojů, zástupci brněnského diplomatického sboru, Armády a Policie ČR a dalších organizací a institucí.

Hejtman Michal Hašek v proslovu při pietním aktu vyzdvihl statečnost a oběti všech účastníků osvobozovacích bojů i příslušníků domácího i zahraničního odboje. Jménem Jihomoravského kraje i jménem svým vyslovil hluboké uznání žijícím válečným veteránům a vzdal úctu padlým. Také se důrazně ohradil proti snahám zpochybňovat historii. „Nezapomínejme na události před více než sedmi desítkami let, které vedly k nejkrvavějšímu konfliktu v historii lidstva. Učme se z historie, abychom ji nemuseli někdy znovu prožívat,“ řekl Michal Hašek na pietním aktu, kde vystoupil také generální konzul Ruské federace v Brně Andrej Šaraškin.

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK