V Ořechově uctili památku padlých

U příležitosti 69. výročí ukončení druhé světové války se v sobotu 26. dubna 2014 v Ořechově uskutečnil pietní akt na čestném pohřebišti, kde spočívají ostatky více než 1400 vojáků, padlých v největší tankové bitvě na jižní Moravě. Ta skončila 24. dubna 1945 a otevřela vojákům Rudé armády přístup k Brnu, které bylo osvobozeno 26. dubna.

Pietního aktu se zúčastnili hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, představitelé Generálního konzulátu Ruské federace, představitelé Ořechova a okolních obcí, zástupci občanských sdružení, organizací bojovníků za svobodu a dalších občanských iniciativ, včetně členů klubů vojenské historie.
„Nezapomínejme na to, že na čestných pohřebištích na jižní Moravě jsou pochováni konkrétní lidé, kteří se těšili na konec války a návrat ke svým blízkým. To se jim nesplnilo a své osudy na jaře 1945 spojili s osudem naší země, stali se navždy součástí našeho kraje,“ zdůraznil u příležitosti pietního aktu hejtman Hašek.
Podle údajů dobového tisku v této bitvě položilo své životy 960 vojáků Rudé armády. Dramatické události posledních dnů války se bolestně dotkly také Ořechova, jehož 20 obyvatel zahynulo, 176 domů bylo úplně zničeno a žádné z více než 600 stavení obce nezůstalo nepoškozeno.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK