Michal Hašek: Zůstávám hejtmanem, rezignoval jsem na poslanecký mandát

Hejtman Michal Hašek ve středu 23. dubna 2014 oznámil, že se rozhodl vzdát poslaneckého mandátu a naplno se věnovat práci hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů ČR.

„Bylo to politicky těžké rozhodnutí, ale plně respektuji loňské usnesení ÚVV ČSSD. Každý kdo mě zná, ví, že jsem hrdý jihomoravský patriot a nemohl očekávat jiné rozhodnutí. Budu pracovat na tom, aby se ještě více zvýšil vliv Asociace krajů České republiky na rozhodování, v Praze, aby se z ní stalo společné beranidlo regionů, měst a obcí, které bude prosazovat jejich potřeby a zájmy za každé vlády. Z krajů se musí stát trvale rovnocenný partner vlády, parlamentu i prezidenta. Chystám se v příštích dnech znovu kandidovat na funkci předsedy Asociace krajů ČR na další dva roky,“ uvedl hejtman Hašek.

„Se svým rozhodnutím zůstat v Jihomoravském kraji jsem seznámil Krajský výkonný výbor a klub zastupitelů ČSSD. Mám radost, že mí kolegové mi vyjádřili podporu pro další práci v čele kraje i Asociace krajů. Příští týden odevzdám předsedovi poslanecké sněmovny notářský zápis, kterým se vzdám poslaneckého mandátu. Novým poslancem za Jihomoravský kraj se tak stane starosta Znojma a krajský zastupitel Vlastimil Gabrhel, kterému přeji v jeho nové roli hodně úspěchů. Chtěl bych poděkovat svým spolustraníkům za podporu, voličům za jejich hlasy a těším se jako hrdý patriot na další práci pro Jihomoravský kraj,“ uvedl hejtman Hašek. „Po volbách do poslanecké sněmovny je stále jasnější, že se významně mění mapa české politiky, pro některé strany zdá se už nevratně. Nechci, aby ČSSD měla takové problémy, ale aby byla vážená a respektovaná tradiční a silná politická strana. V rámci toho chci pracovat na postupném sjednocování české levice,“ uzavřel své prohlášení Michal Hašek.

Předseda Krajského výkonného výboru ČSSD a krajský zastupitel Zdeněk Dufek řekl, že krajský výkonný výbor vzal rozhodnutí Michala Haška na vědomí a vyjádřil mu naprostou většinou hlasů podporu v kandidatuře na předsedu Asociace krajů ČR. „Doporučili jsme zároveň zákonodárcům podpořit návrh zákona o klouzavém mandátu s tím, že by se pobíral jeden plat za všechny veřejné funkce,“ řekl Zdeněk Dufek.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK