Pracovní návštěva předsedy poslanecké sněmovny na jižní Moravě

Jan Hamáček: Jižní Morava je krásný a dobře spravovaný kraj

Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček ve čtvrtek 17. dubna 2014 zahájil pracovní návštěvu v Jihomoravském kraji, během které ho doprovází jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Předseda sněmovny nejdříve jednal s hejtmanem Haškem, následovalo setkání se členy krajské rady, jehož součástí byla také prezentace Jihomoravského inovačního centra a Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu.

„Diskutovali jsme zejména o tom, jak schvalované zákony ovlivňují činnost kraje, shodli jsme se na potřebě zjednodušení a zrychlení přípravy strategických dopravních staveb,“ uvedl hejtman Michal Hašek. „Kraje tuto iniciativu podporují. Pokusíme se najít podporu pro příslušnou novelu ve sněmovně napříč politickými stranami tak, aby její ustanovení začala platit od příštího roku,“ řekl hejtman.

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček poděkoval za pozvání do Jihomoravského kraje, který označil za krásný a dobře spravovaný kraj a ocenil propracovaný způsob podpory vzdělávání a inovací na jižní Moravě: „Je to ucelený projekt ze strany samosprávy, který v jiných krajích chybí a ostatní regiony by se měly od jižní Moravy učit. Při diskusi se členy krajské rady jsem se zajímal o to, jak dopadá práce sněmovny a senátu na ty, kdo zákony uvádějí v činnost. Zazněly mj. kritické připomínky na příliš složitý Občanský zákoník, ze kterého se vychází při formulaci vyhlášek,“ řekl Jan Hamáček. Ocenil také vyrovnané hospodaření nemocnic zřizovaných Jihomoravským krajem a dobře fungující integrovaný dopravní systém na jižní Moravě.

Další částí programu předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na jižní Moravě byla beseda se seniory v Domě s pečovatelskou službou v Újezdě u Brna. V průběhu debaty se objevila jak sociální témata (problematika výstavby ubytovacích kapacit pro seniory), tak otázka zdravotnické péče - předseda sněmovny Jan Hamáček ocenil například vysokou úroveň hospodaření nemocnic zřizovaných krajem. Po návštěvě Újezda u Brna následovalo setkání se starosty obcí s rozšířenou působností, které se uskutečnilo v Židlochovicích.

V programu je též prezentace Multifunkčního centra zámek Lednice a prohlídka Lázní Lednice. Závěr návštěvy tvoří setkání se Svazem vinařů České republiky a Vinařským fondem v Mikulově, v rámci kterého podepíše hejtman Michal Hašek Memorandum o vzájemné spolupráci s Národním vinařským centrem.
foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK